Bratislava 22. februára (TASR) - Organizácia Greenpeace privítala vyjadrenia ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý na rokovaní HNClubu v Košiciach uviedol, že jeho rezort s touto tepelnou elektrárňou nepočíta v Stratégii energetickej bezpečnosti SR do roku 2030. Environmentalisti zároveň privítali zámer Ministerstva hospodárstva SR podporiť výstavbu prvej slovenskej elektrárne na báze geotermálnej energie pri Košiciach.
Ochranári od začiatku kauzy upozorňujú, že prípadná prevádzka elektrárne v Trebišove by prehĺbila závislosť SR na dovozoch energetických surovín zo zahraničia. Greenpeace namiesto toho podporuje rozvoj obnoviteľných a alternatívnych zdrojov energie a využívanie ich domáceho potenciálu. Podľa environmentalistov na Slovensku stále chýba zákon na podporu využívania obnoviteľných zdrojov bežný vo viacerých krajinách Európskej únie. Organizácia tvrdí, že momentálne nejde len o jednotlivé projekty, ale o nastavenie celého systému rozvoja energetiky v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v SR.
"Je pochopiteľné, že obyvatelia Trebišova sa bránia výstavbe veľkej uhoľnej elektrárne v ich meste. Realizácia projektu by zhoršila ich životné prostredie, a to aj napriek tomu, že projekt formálne vyhovuje predpisom," uviedol Karel Polanecký z Greenpeace. Projekt trebišovskej uhoľnej elektrárne považuje Greenpeace za kontroverzný. Plánovaná prevádzka elektrárne by totiž znamenala zvýšenie celoslovenských emisií oxidu uhličitého o viac ako 9 percent. Celkovo mala plánovaná uhoľná elektráreň v Trebišove ročne vyprodukovať aj približne 465 000 ton odpadov (popolček, popol, škvara a prach z kotlov).
TASR o tom informoval hovorca organizácie Juraj Rizman.