SME

Komunisti: Prevrat v roku 1948 bol demokratický

Nástup komunistov k moci v Československu bol podľa Komunistickej strany Slovenska demokratický proces, nie ozbrojený prevrat.

Predseda komunistickej vlády Klement Gottwald reční na pražskom Staromestskom námestí.Predseda komunistickej vlády Klement Gottwald reční na pražskom Staromestskom námestí. (Zdroj: ČTK)

Bratislava. Nástup komunistov k moci v Československu vo februári 1948 bol podľa mimoparlamentnej Komunistickej strany Slovenska demokratický proces, nie ozbrojený prevrat.

Komunisti to vyhlásili krátko pred 60. výročím tejto udalosti. Dodali, že nasledujúcich 40 rokov komunistického režimu boli pre Slovensko napriek určitých nedostatkom "zlatým vekom".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Február 1948 nebol násilným ozbrojeným pučom, ako sa snažia verejnosť presvedčiť ponovembroví ´víťazi´, ale bol hlbokým a demokratickým revolučným procesom," napísali komunisti v dokumente, ktorý sa objavil na ich internetovej stránke. Materiál podľa KSS schválilo aj predsedníctvo strany.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská komunistická strana obhajovala bývalý režim aj v minulosti. Netajila sa napríklad tým, že za inváziu sovietskych vojsk do Československa v roku 1968 niesol zodpovednosť vtedajší šéf reformného vedenia Alexander Dubček a jeho spolupracovníci, ktorí vraj chceli zničiť socializmus. V slovenskej politike má však KSS okrajový vplyv. Po tom, čo sa v roku 2006 nedostala do parlamentu, sa jej preferencie dlhodobo pohybujú pod päťpercentnou hranicou.

Hoci sa slovenská komunistická strana považuje za viac radikálnu než vplyvnejšia Komunistická strana Čiech a Moravy, aj bývalý šéf KSČM Miroslav Grebeníček sa podľa portálu novinky.cz vyjadril o februári 1948 podobne ako slovenskí komunisti. "To všetko bolo v regulách ústavného poriadku," tvrdil.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo komunisti priebeh 25. februára 1948 obhajujú, historici majú zvyčajne opačný názor. Upozorňujú, že rozhodnutie vtedy ťažko chorého prezidenta Edvarda Beneša prijať demisiu nekomunistických ministrov a splniť požiadavky premiéra Klementa Gottwalda sprevádzal hrubý nátlak. Podľa historika Karla Kaplana zmizlo v tých dňoch vo väzeniach približne 460 ľudí, väčšinou funkcionárov národných socialistov či ľudovcov. Údajne sa objavili aj hrozby zásahu Sovietskeho zväzu, ak by Beneš požiadavkám neustúpil.

Chronológia februárových udalostí:

13. februára 1948 - Vláda ČSR rokovala o komunistami ovládanej bezpečnostnej službe, o ktorej boli informácie, že zatýka a inak perzekvuje nekomunistických aktivistov. Počas rokovania vlády prišli informácie o najnovších protidemokratických opatreniach v Zbore národnej bezpečnosti (ZNB) - o výmene niekoľkých nekomunistických obvodných veliteľov ZNB v Prahe komunistami. Nekomunistická väčšina vo vláde presadila uznesenie, ktoré ukladalo ministrovi vnútra Václavovi Nosekovi zrušiť rozkaz zemského veliteľa ZNB o odvolaní obvodných veliteľov v Prahe. Podľa uznesenia vlády sa malo zároveň upustiť od všetkých ďalších zmien na veliteľských miestach ZNB až do rozhodnutia vlády o sťažnostiach na bezpečnostné orgány. Minister vnútra odmietol nariadenie vlády vykonať.

SkryťVypnúť reklamu

16. februára 1948 - Na schôdzi užšieho vedenia Československej strany národnosocialistickej prerokovali informácie o nerealizovaní vládneho uznesenia z 13. februára. Pre ďalšie zasadanie vlády, konané nadchádzajúci deň, prijali rozhodnutie: buď kolaborácia s komunistami alebo demisia.

17. februára 1948 - Na schôdzi vlády žiadal jej predseda Klement Gottwald o odročenie riešenia danej problematiky pre ochorenie ministra Noseka. Keď jeho návrh nebol prijatý, prerušil schôdzu a odišiel na Hradčany za prezidentom Edvardom Benešom. Popoludní schôdza pokračovala a prerástla do prudkej hádky. Schôdza vlády sa skončila bez formálneho ukončenia - odchodom jej predsedu Klementa Gottwalda.

18. február 1948 - Chorý a vyčerpaný prezident Beneš prijal nekomunistických predstaviteľov vlády a povzbudzoval ich.

SkryťVypnúť reklamu

19. februára 1948 - Rokovania domácich politikov pokračovali. Do Prahy priletel námestník ministra zahraničných vecí ZSSR Valerián Zorin.

20. februára 1948 - Komunisti na čele s Gottwaldom naďalej odmietali splniť vládne uznesenie z 13. februára. Z 26-člennej vlády podalo 12 nekomunistických ministrov demisiu. Boli to členovia Československej strany národnosocialistickej a Československej strany lidovej, ktoré pôsobili v českých zemiach, a tiež členovia slovenskej Demokratickej strany. Predpokladali, že vzápätí ich bude nasledovať politicky neorganizovaný minister zahraničných vecí Jan Masaryk a aspoň jeden sociálny demokrat. To sa nestalo. V ten deň sa však začali zakladať Ľudové milície - ozbrojená sila komunistov.

21. februára 1948 - V Prahe na Staromestskom námestí zorganizovali komunisti veľkú manifestáciu. Komunisti začali zakladať aj Akčné výbory Národného frontu - samozvané orgány moci. Na Slovensku predseda Zboru povereníkov Gustáv Husák listom oznámil povereníkom za Demokratickú stranu, že demisiu členov vlády za DS treba považovať aj za demisiu povereníkov tejto strany a urobil opatrenia na ukončenie ich činnosti. Začalo sa formovanie Ľudových milícií.

SkryťVypnúť reklamu

22. februára 1948 - Odborári na celoštátnom zjazde závodných rád v Prahe vyjadrili podporu Klementovi Gottwaldovi pri riešení vládnej krízy.

23. februára 1948 - Študenti manifestovali na podporu nekomunistických síl. Začalo sa zatýkanie nepohodlných ľudí. Komunisti zabránili vydaniu národnosocialistického Svobodného slova a denníka Demokratickej strany Čas.

24. februára 1948 - Na jednohodinovom manifestačnom generálnom výstražnom štrajku, ktorý vyhlásili komunisti na podporu požiadaviek zjazdu závodných rád, sa zúčastnilo asi dva a pol milióna ľudí.

25. februára 1948 - Komunisti zvolali na pražské Václavské námestie veľkú manifestáciu. Prezident Edvard Beneš napokon prijal podané demisie ministrov a vládu doplnil komunistickými ministrami navrhnutými predsedom vlády Klementom Gottwaldom.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: šif

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 688
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 518
  3. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 15 433
  4. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 14 772
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 587
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 960
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 426
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 7 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu