RATISLAVA. Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie po odchode štyroch poslancov na čele s Vladimírom Palkom zatiaľ nečaká zmena vedenia, ani tradičnej konzervatívnej politiky strany. Predseda KDH Pavol Hrušovský dnes povedal, že o odstúpení neuvažuje a chce stranu stabilizovať. Vedenie KDH považuje za jednotné. Pripustil však, že v neskoršej budúcnosti by KDH mohlo zmeny potrebovať. Palko dnes nechcel odhadnúť, koľko členov hnutia bude jeho odchod nasledovať.
VIDEO: Hrušovský: KDH nekončí, začína nová éra
"Zostávame jednotní," povedal Hrušovský na tlačovej konferencii po zasadnutí predsedníctva KDH. Sám však pripomenul, že hovoril iba za predsedníctvo, poslanecký klub a europoslancov. Z regiónov vraj už tiež dostal viaceré podporné stanoviská. "Treba možno nejaký čas na to, aby sme to zvládli," poznamenal.
Z KDH vystúpili okrem Palka aj bývalý disident František Mikloško, bývalý primátor Košíc Rudolf Bauer a niekdajší šéf poslaneckého klubu Pavol Minárik. "Ich odchod ma úprimne mrzí," povedal Hrušovský. Priznal, že náhly odchod štvorice politikov, ktorých označil za svojich priateľov, ho prekvapil. Odmietol však ich kritiku, že KDH ustúpilo od svojich tradičných princípov. "Sme stále tí istí kádéháci," dodal.
KDH podľa Hrušovského potrebuje stabilizáciu, ale možno aj programové či personálne zmeny. Priznal, že sa mu nepodarilo stranu zjednotiť, z predsedníckej stoličky však odísť nechce. "Mám mandát do nasledujúceho snemu. Je to dôvera, ktorú nechcem sklamať," povedal.
Skupina politikov na čele s Palkom sa dostala do sporov s Hrušovského vedením po parlamentných voľbách v roku 2006, keď rezolútne odmietli úvahy o možnej koalícii so Smerom-sociálnou demokraciou súčasného premiéra Roberta Fica. Od toho času poslanci vystupovali na verejnosti autonómne od vedenia strany.
VIDEO: Lipšic: KDH potrebuje zmenu
VIDEO: Eugen Korda
Štiepenie v KDH pred uplynutím polovice volebného obdobia prehĺbilo množiace sa vnútorné problémy opozície. Vlani sa nečakane vymenil predseda Strany maďarskej koalície (SMK), pred niekoľkými dňami musel čeliť výzve na odstúpenie predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Musíme sa prestať zaoberať vnútornými otázkami," zdôraznil dnes podpredseda KDH Daniel Lipšic. Ten zostal v predsedníctve strany, hoci v minulosti patril medzi Hrušovského kritikov a netajil sa tým, že KDH potrebuje personálne zmeny.
Palko dnes neodhadol, koľko kresťanských demokratov ho deň po ohlásení jeho odchodu plánuje nasledovať, hoci verí, že viacero členov hnutia to urobí. "Pre mňa KDH už je uzavretá vec," povedal ČTK. Naznačil tiež, že na odchode výraznejšej časti členov KDH nemá ani záujem. "Pre naše budúce pôsobenie si zďaleka nehľadáme podporu v štruktúrach KDH," povedal.
V minuloročnom súboji o kreslo šéfa KDH na sneme v Prešove Palka proti Hrušovskému podporila približne tretina delegátov.
Dzurinda odchod štyroch členov KDH nevníma dramaticky
Odchod štvorice poslancov Kresťanskodemokratického hnutia zo strany nevníma predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nijako dramaticky, „pretože sa jasne deklarovali ako opozičná skupina voči Smeru a vládnej koalícii." Dáva to dobré predpoklady, že "pri kľúčových postojoch, a dnes kľúčové postoje sú spájané s ochranou demokracie, tam budeme spolupracovať,“ povedal v Poprade M. Dzurinda. Aktuálnou politickou situáciou sa budú zaoberať predstavitelia opozičných strán na pondelkovom stretnutí v centrále SDKÚ-DS.
Všetky výzvy na „omladenie“ vedení opozičných strán, prípadne prehodnotenie opozičnej politiky sú podľa Dzurindu vyjadreniami „horúcich hláv.“ V opozícii sa podľa Mikuláša Dzurindu „cibria charaktery,“ opozícia je podľa neho skúškou charakteru. „Teraz sa ukazuje, komu ide o správu vecí verejných, o spravodlivosť a kto sa dobré cíti len vtedy, keď sa rozdávajú koláče,“ povedal. Predseda SDKÚ očakáva, že v tomto období sa opozícia „prečistí.“ Situáciou vo vnútri SDKÚ-DS sa bude 3. marca zaoberať prezídium a 8. marca Ústredná rada SDKÚ-DS.
Autor: šif

Beata
Balogová
