Bratislava 22. februára (TASR) - Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham) zaslala do medzirezortného pripomienkového konania k Návrhu zákona o výchove a vzdelávaní deväť pripomienok. Ich cieľom je zlepšiť a zintenzívniť spoluprácu súkromného sektora a škôl.
"Naším veľkým záujmom je pomôcť pri modernizácii vzdelávacieho systému. Máme konštruktívny dialóg s Ministerstvom školstva SR, ale takisto spolupracujeme s desiatkami škôl," povedal na dnešnej tlačovej konferencii prezident komory Robert Šimončič. Cieľom komory je zintenzívnenie praxe na odborných školách, ale aj dostatok dialógu pri tvorbe osnov. Preto AmCham vytvorila komisiu, v ktorej prebieha diskusia o kooperácii súkromného sektora a školstva. Komisia si za cieľ kladie rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. "Z našej diskusie s ministerstvom vyplynulo, že pri tvorbe zákona o odbornom školstve budeme prizvaní do tohto diálógu, čo je pre nás veľmi dôležité," dodal Šimončič.
Väčší priestor na odbornú prax chce komora dosiahnuť percentuálnym rozdelením vzdelávacích programov. Návrh hovorí o 60 percentách školského vzdelávacieho programu a so 40 percentami počíta v prípade vzdelávacieho programu školy. Cieľom návrhu je prostredníctvom školského výchovno-vzdelávacieho programu preniesť zodpovednosť na výber obsahu predmetov aj na vedenie stredných odborných škôl.
Ďalším dôležitým podnetom je podľa Marcela Rebroša z Cisco Systems Slovakia vytvorenie prepojenia zamestnávateľov a škôl na lokálnej úrovni, ktoré by zohľadňovali špecifiká jednodlivých regiónov. "Takýmto spôsobom by absolventi mohli získať kvalifikácie v súlade s aktuálnymi perspektívnymi trendami, najmä ak školy plánujú zavedenie nových predmetov alebo rozšírenie praktického vyučovania," podotkol Rebroš.
Prostredníctvom tzv. učiteľských kníh komora navrhuje zavedenie inovatívnych metód do vyučovania. Učiteľské knihy by boli akýmisi metodikami pre učiteľov, ako viesť vyučovanie daného predmetu. "Metodika by mala zahŕňať najnovšie trendy spôsobu výuky, akými sú simulácie, prípadové štúdie, rolové hry a podobne. To predstavuje aj prechod od memorovania k zážitkovému vzdelávaniu," povedal Rebroš. u.
Podľa vyjadrenia hovorkyne Ministerstva školstva SR Dany Špankovej, ktoré dnes poskytla TASR, "ide o pripomienky všeobecného charakteru, ktoré sú už zapracované do pripravovaného Návrhu zákona o výchove a vzdelávaní, ako aj o odbornom školstve".