BRATISLAVA. Strana maďarskej koalície (SMK) odmieta spájanie Kosova s južným Slovenskom a špekulácie, že odtrhnutie Kosova od Srbska môže motivovať Maďarov na juhu. SMK bude vždy rešpektovať ústavu, princíp nedotknuteľnosti hraníc a svoju politiku bude presadzovať výlučne cez parlament a miestne samosprávy.
Zástupca predsedu SMK József Berényi tvrdí, že tí, ktorí hovoria o odtrhnutí Maďarmi obývaných oblastí južného Slovenska chcú dostať SMK na okraj politického života a znemožniť jej v budúcnosti vstup do vlády.
"Majú v úmysle vytlačiť Stranu maďarskej koalície na perifériu politického diania. Robia to preto, aby SMK nemohla vstúpiť v budúcnosti do koalície s nikým, aby sme boli outsidermi pri budúcich koaličných rokovaniach."
Chcú tiež zabrániť rozširovaniu menšinových práv, pretože by hneď tvrdili, že sa tým sleduje odtrhnutie južného Slovenska.
SMK vyzýva parlamentné strany, aby rokovali o novej deklarácii ku Kosovu. Ak nebudú súhlasiť, SMK ju predloží sama. Berényi na tlačovej besede povedal, že súčasná parlamentná deklarácia znemožňuje uznať Kosovo, pretože uznanie podmieňuje súhlasom Srbska.
"Bolo to stanovisko, ktoré neodzrkadľuje reálnu situáciu v regióne...Bola to zbytočná prezentácia neexistujúcej sily Slovenskej republiky," myslí si Berényi. Srbom sme navodili klamný dojem, že môžeme ovplyvniť stanovisko Európskej únie a NATO, že existuje aj iná cesta. "Táto naša ponuka bola falošná."
Pripomenul, že SMK za deklaráciu nehlasovala. Predložila svoju verziu, poslanci ju však nepodporili. Berényi nevylúčil, že túto tému ponúkne na pondelkovom rokovaní s SDKÚ-DS a KDH. "Dnes už každý asi vie, že nezávislosť Kosova je neodvratný proces," dodal bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
Iniciatíva SMK revidovať deklaráciu ku Kosovu ostatné strany nenadchla
Iniciatíva SMK na začatie rokovania o novej parlamentnej deklarácii ku statusu Kosova, ktorú dnes prezentoval zástupca predsedu SMK József Berényi, ostatné parlamentné strany nenadchla. Podľa SMK veta v deklarácii, že SR uzná túto krajinu len vtedy, ak s tým budú súhlasiť obe strany, teda nielen Kosovo, ale aj Srbsko, už neodráža reálnu situáciu.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj vidí nulovú pravdepodobnosť úspechu revidovania prijatej deklarácie. "SMK sa pravdepodobne ako jediná strana usiluje legitimizovať svoj vlastný stranícky názor, ktorý je pravdepodobne predĺženou rukou zahraničnej politiky Maďarskej republiky, ktorá už nezávislé Kosovo uznala," vysvetlil pre TASR. SMK podľa neho potrebuje niekomu vysielať signály a súčasne sa zviditeľniť, "pričom doteraz neboli vyvrátené pochybnosti, že Kosovo môže byť precedensom aj pre ciele maďarskej iredenty".
Nesúhlasný postoj vyjadril aj podpredseda KDH Martin Fronc. "My sme celý čas požadovali, aby Kosovo vzniklo v súlade s medzinárodným právom. Takýto vznik pokladáme za precedens, ktorý vyvoláva napätie a obávame sa, že to bude ešte eskalovať," konštatoval.
"SmerSD aj vláda SR sa cítia byť na rozdiel od SMK viazaní deklaráciou Národnej rady SR k statusu Kosova. Smer-SD neuvažuje o zmene deklarácie," informovala TASR hovorkyňa subjektu Katarína Kližanová Rýsová.
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš nevidí dôvod, aby sa politici k deklarácii vracali. "Dosť dlho sme v parlamente rokovali a dorokovali sme kompromisné riešenie. Som zástancom toho, že územnú celistvosť štátu nie je možné meniť spoza jeho hraníc."
Členka ĽS-HZDS Diana Štrofová vníma jednostranné vyhlasovanie nezávislosti ako veľmi nešťastné, "ale chceme hľadať riešenie". Pripomenula, že hnutie odmieta uznanie tejto entity ako samostatného štátu a jeho samostatnej vlády. Pripustila, že mnohí poslanci ĽS-HZDS budú mať s iniciatívou SMK veľký problém. "Sme za diskusiu, ktorou by došlo ku konsenzu v téme účasti našich členov civilnej misie, ktorá je v Kosove pod relatívne sporným mandátom."
Autor: šif

Beata
Balogová
