Košice 22. februára (TASR) - Pri príležitosti dnešného Svetového dňa obetí násilia a zločinu sa na pôde Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach uskutočnilo pravidelné stretnutie za okrúhlym stolom.
"V minulom roku bolo hlavnou témou domáce násilie a drogy a v tomto roku sme sa zamerali na všeobecné násilia a detské obete," informovala Jarmila Petrová z KR PZ. Cieľom okrúhleho stola je prehĺbenie spolupráce polície a vyšetrovateľov s organizáciami tretieho sektora, Krajskou prokuratúrou, Košickým samosprávnym krajom a Úradom práce sociálnych vecí a rodiny a záujmovým združením Fenestra.
Za príjemné zmeny v slovenskej legislatíve považuje Jana Šípošová z Rady vlády SR pre prevenciu kriminality zmenu v postavení poškodených, resp. obetí trestných činov. "Málokto o tom vie, ale obete rovnako ako páchatelia majú právo na obhajcu a špecifický prístup vyšetrovateľa. Policajt je povinný oboznámiť obeť o organizáciách, ktoré môžu obeti pomôcť, prípadne o jej právach. Technika práce s poškodenými by sa mala výrazne líšiť od zaobchádzania s páchateľmi," uviedla Šípošová.
Prezídium Policajného zboru (PPZ) SR uvažuje podľa Šípošovej o preškolení policajtov prvého kontaktu a vyšetrovateľov v celom Košickom kraji. "Projekt je v štádiu prípravy. V marci by mali prebehnúť prvé školenia školiteľov zamerané na získanie nových zručností policajtov pri zaobchádzaní s obeťami násilia," dodala Šípošová.
"PPZ pred časom vypracovalo príručku, aby policajti vedeli obeti pomôcť, ľudsky poradiť a ako postupovať pri vyšetrovaní násilných trestných činov. Nemyslím si, že by boli policajti nepripravení," uviedol Rudolf Pilarčík, prvý zástupca riaditeľa KR PZ v Košiciach.