BRATISLAVA. Deti do šiestich rokov by nemali mať v nových biometrických pasoch uvedené odtlačky prstov. Vyplýva to z nariadenia Európskeho parlamentu (EP) a Rady o normách pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch a cestovných dokladoch vydávaných členskými štátmi.
Nové technológie vkladania čipov s biometrickými údajmi sa pred ich schválením v EP a Rade nepoužívali, neboli otestované a ani neboli skúsenosti s používaním biometrických údajov v cestovných dokladoch vo veľkom rozsahu. V priebehu pilotných projektov sa v niektorých členských štátoch zistilo, že kvalita odtlačkov prstov detí vo veku menej ako šesť rokov nebola dostatočná pre overenie totožnosti. Navyše tieto odtlačky prechádzajú podstatnými zmenami, čo sťažuje ich kontrolu v priebehu celého obdobia platnosti pasu, uvádza sa v stanovisku EP a Rady k novému nariadeniu.
Okrem toho ako doplňujúce bezpečnostné opatrenie a v rámci zabezpečenia ďalšej ochrany detí bude podľa nariadenia EP a Rady zavedená zásada "jedna osoba jeden pas". Táto zásada zabezpečuje, aby pas a biometrické znaky prináležali iba osobe, ktorá je držiteľom pasu. Túto zásadu odporúča aj Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO). Pri vydaní pasu, ktorý obsahuje aj deti jeho držiteľa, sú uvedené iba mená bez fotografií. Rovnako čip obsahuje iba biometrické údaje príslušného rodiča. Biometrické údaje o deťoch sa neukladajú. Totožnosť detí sa teda nedá spoľahlivo overiť, čo by sa dalo zneužívať pri nezákonnom obchodovaní s deťmi. Slovenská republika však zostáva v tejto oblasti nedotknutá, lebo pasy rodinné alebo skupinové v súčasnosti nevydáva.