Bratislava 23. februára (TASR) - Obnovenie historickej pamäte Bratislavčanov na Vydricu a Zuckermandel v Podhradí boli hlavným cieľom dnešnej prehliadky týchto lokalít s turistickým sprievodcom. Prehliadky boli zadarmo a zúčastnili sa na nich desiatky obyvateľov hlavného mesta všetkých vekových skupín.
Záujemcovia navštívili miesto, kde stála neologická židovská synagóga, Rybné námestie, nábrežie s bratislavským poludníkom a širšie okolie. Sprievodca Pavel Šimove zo Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu uviedol, že Vydrica v Podhradí vznikla ako osada rybárov a mýtnikov pri dunajskom brode.
Rybári boli špeciálnou vrstvu obyvateľov mesta, podliehali priamo kráľovi a ich jedinou povinnosťou bolo odovzdať tretinu úlovku na Bratislavský hrad. Rybárske remeslo bolo veľmi nebezpečné, a aby k nemu prilákali ľudí, mali rybári takéto výsady, vysvetlil Šimove.
Už v dávnej minulosti lovili rybári v Dunaji vzácne ryby určené pre kráľovský stôl - až desať metrov dlhé vyzy. Okrem rybárskeho sídlilo v Podhradí veľa remeselníckych cechov, medzi nimi lodiari, ktorí vyrábali lode pre kráľovskú dunajskú flotilu. Na riečne lode z miestnych lodeníc bol zvedavý ruský cár Peter ktorý zavítal do Prešporka v roku 1698. Na brehu rieky bol maják, prezradil Šimove.
Dunajské vody slúžili okrem lodnej dopravy aj na výnosný lov rýb, ktoré mali v meste veľký odbyt ako tradičné pôstne jedlo, povedal Šimove. Riečnu vodu používali pivovarníci v meštianskom pivovare v Podhradí na výrobu piva.
Vydrica nebola iba miestom obchodu a remesla, stáli tu šľachtické a meštianske domy, Lodný úrad, Soľný úrad a svoj ateliér tu mal slávny sochár 18. storočia František Xaver Messerschmidt, autor známych "hláv" vyjadrujúcich ľudské emócie. Vydrica sa môže popýšiť aj prvým stálym kníhkupectvom a vlastnou školou už v 14. storočí.
vlk zll