Bratislava 24. februára (TASR) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) odhaduje, že celkové náklady na ochranu utajovaných skutočností (OUS) v Slovenskej republike počas rokov 2002 až 2007 presiahli 3,565 miliardy korún.
Približne 90 percent financií v tejto súvislosti čerpali rezorty obrany, vnútra a zahraničných vecí. Ako uvádza NBÚ vo vypracovanej analýze čerpania výdavkov na zabezpečenie OUS, ktorú predložil do pripomienkového konania, celkové ročné náklady stúpli zo 194 miliónov Sk v roku 2002 na 1 miliardu v roku 2006. Minulý rok považuje pri 872 mil. Sk za stabilizačný.
"Nárast nákladov súvisel s uceleným budovaním celého systému ochrany utajovaných skutočností, hlavne v oblastiach objektovej či informačnej bezpečnosti, ako aj rastu počtu zamestnancov v tejto sfére," konštatuje úrad. Zároveň poukázal na fakt, že podklady, ktoré zaslali jednotlivé rezorty, neumožňujú určiť ani len približnú sumu ročných nákladov, keďže mnohé z nich buď neuviedli plánované výdavky, alebo vyplnili iba niektorú z oblastí. Z 31 oslovených subjektov žiadané údaje vôbec neposkytla Slovenská informačná služba a Slovenská akadémia vied, ktorá však nie je pôvodcom žiadnej utajovanej skutočnosti a ani jej žiadna nebola postúpená.
"Na základe dodaných podkladov nie je možné relevantne odpovedať, či vynaložené náklady na budovanie systému OUS v minulosti boli, alebo neboli využité efektívne," poznamenal NBÚ.
V oblasti fyzickej a objektovej bezpečnosti odhaduje úrad náklady v rokoch 2008 až 2011 na 54O miliónov korún, čo je približne 2/3 pokles oproti minulosti. Až takmer 97 percent z tejto sumy by mali využiť ministerstvá obrany, financií, zahraničných vecí, vnútra, spravodlivosti a Generálna prokuratúra.
Jeden zamestnanec v roku 2002 spracoval za rok 98,34 utajovaných skutočností, o päť rokov neskôr ich bolo už 378,68. "Na druhej strane toto množstvo znamená 1,5 dokumentu za deň, čo svedčí o nedostatočnom využití technických prostriedkov," domnieva sa NBÚ aj na základe toho, že počet bezpečnostných zamestnancov stúpol o 471, ale objem všetkých obstaraných technických prostriedkov o 1 691.
Za zaujímavú označil skutočnosť, že iba pre 25 percent pracovníkov, ktorí sa v jednotlivých rezortoch zaoberajú ochranou utajovaných skutočností, ide o hlavnú pracovnú náplň. "Pre väčšinu zamestnancov je teda OUS iba jednou z agend, pričom k ďalším patrí krízový manažment, civilná obrana, respektíve otázky bezpečnosti," píše sa v analýze.
Celkové trovy na ľudské zdroje, teda na mzdy, odvody, cestovné či školné, rástli v kontexte s ochranou utajovaných skutočností v predchádzajúcich šiestich rokov rýchlejšie ako počet zamestnancov, čo súviselo aj s rastom priemernej mzdy v celom hospodárstve. V roku 2002 bol počet takýchto ľudí 1315, uplynulý rok 1786. NBÚ nepredpokladá ich navýšenie do budúcnosti.
Autor: šif

Beata
Balogová
