Bratislava 24. februára (TASR) - Kresťania na Slovensku i vo svete slávia dnes tretiu pôstnu nedeľu štyridsaťdňového obdobia pôstu pred Veľkou nocou. Je to obdobie duchovnej obnovy veriacich, pokánia, modlitieb a pôstu. V tomto roku sa pre väčšinu kresťanov predveľkonočný pôst začal Popolcovou stredou 6. februára.
V katolíckej aj iných kresťanských cirkvách sa zdôrazňuje, že skutočný zmysel pôstu, zdržiavania sa konzumovania mäsa a niektorých ďalších pokrmov, dáva pôstu iba láska. Preto sa kladú do popredia konkrétne prejavy lásky k blížnym, skutky milosrdenstva, pomoc ľuďom v núdzi. Nejde len o rôzne charitatívne zbierky, poskytnutie jedla či odevu ľuďom odkázaným na pomoc iných, ale aj o to, aby ľudia venovali svoj čas iným, navštevovali a dávali nádej chorým a osamelým ľuďom, vypočuli tých, čo majú ťažkosti a problémy, alebo prežívajú veľký zármutok. K tomu povzbudzujú veriacich aj duchovní a pripomínajú im, aby sa viac zaujímali o potreby druhých ľudí, a to nielen v období pôstu. V katolíckej cirkvi sa pôst dodržiava najmä v stredy a v piatky, v piatok a v nedeľu sa počas pôstu konajú v kostoloch a na kalváriách miest a obcí pobožnosti krížovej cesty, čím si veriaci pripomínajú Kristovo utrpenie.
Veriaci gréckokatolíci dodržiavajú aj dnes prísny pôst, v stredy a v piatky sa v tejto cirkvi slúži liturgia vopred posvätených darov. Bohoslužby v čase pôstu - Svätej štyridsiatnice obsahujú veľa kajúcnych prvkov a hlbokých poklôn.
V Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania (ECAV) nie sú vyhradené pevné pôstne dni ako napríklad v katolíckej cirkvi. Pôst ako prejav pokánia, ľútosti nad hriechmi je v ECAV spojený s pristupovaním ku spovedi a Večeri Pánovej. Na prvom mieste je viera, pretože bez nej pôst nič neznamená. Obdobie pôstu je pre veriacich príležitosťou zastaviť sa, zhodnotiť smerovanie svojho života, posilniť vieru. Pôst má viesť k náprave života ľudí.
V súčasnosti sú možnosti aj rôznych moderných foriem pôstu, napríklad, odoprieť si surfovanie na internete a namiesto toho sa pomodliť, alebo venovať svoj čas pomoci iným ľuďom, ktorí to potrebujú. Niektorí kresťania si v období pôstu odopierajú veci, ktoré majú radi, napríklad sladkosti, kávu, cigarety či alkohol.