Lídri opozičných strán sa zatiaľ neprikláňajú k výraznejšiemu prehĺbeniu spolupráce či dokonca zjednoteniu do jedného subjektu.
Vyplynulo to zo záverov dnešnej schôdzky lídrov opozičnej pravice, ktorá nasledovala krátko po vyhrotení sporov v SDKÚ-DS a KDH. Jednoznačne priaznivý ohlas nezískal ani návrh podpredsedu kresťanských demokratov Daniela Lipšica na vytvorenie opozičnej tieňovej vlády.
VIDEO - Dzurinda: Fico je pre skládku paranoidný
VIDEO: Monika Tódová
"Nemáme sa kam ponáhľať," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, ktorý inak patrí medzi zástancov jednotného opozičného postupu. "Vývoj môže vyústiť v rôznu mieru tesnosti našej spolupráce," dodal.
Ešte viacej zdržanliví ako Dzurinda boli predsedovia zvyšných opozičných strán Pavol Hrušovský (KDH) a Pál Csáky (SMK).
VIDEO - Hrušovský: Lipšic predstavil vlastnú víziu
"Sme za spoluprácu, ale odmietame zjednocovanie," vyhlásil Hrušovský, ktorého hnutie minulý týždeň oslabil odchod štyroch známych poslancov pre názorové rozdiely. "KDH chce naďalej pôsobiť ako samostatná politická strana," zdôraznil Hrušovský. Podobne sa vyjadril aj Csáky. "Naša predstava je trochu iná ako pána Lipšica," povedal.
Téma užšej spolupráce a "zjednotenia" opozičnej pravice nadhodil Lipšic po tom, čo KDH a SDKÚ-DS museli v priebehu niekoľkých dní riešiť vnútropolitické rozpory. Okrem tieňovej vlády navrhol prijať aj záväzok, aby opozičná trojka vytvorila budúcu vládu iba spoločne.
Opozíciu postihli problémy v čase, keď zápasí s nízkymi preferenciami, zatiaľ čo volebná podpora Ficovho Smeru-sociálnej demokracie od volieb o polovicu narástla. SMK vlani prešla nečakanou výmenou na čele, keď Pál Csáky vystriedal dlhoročného umierneného predsedu strany Bélu Bugára. Pred KDH vyvstala v týchto dňoch výzva, ako sa vyrovnať s odchodom časti bývalých zakladateľov a niekdajších ikon hnutia v čele s Vladimírom Palkom. V SDKÚ-DS nečakane vystúpil podpredseda strany Juraj Liška s výzvou, aby Dzurinda odišiel z predsedníckej funkcie.
SDKÚ stále hľadá nové tváre
K vnútrostraníckej situácii Dzurinda povedal, že je pripravený odísť z funkcie, nedopustí ale rozpad strany. "Také lepidlo ešte nevyrobili, aby mi nohavice prilepilo k predsedníckej stoličke... Nedovolím rozložiť politickú stranu, za ktorú dnes nesiem najväčšiu zodpovednosť, nedovolím SDKÚ-DS rozložiť ani Ficovi, ani rôznym mecenášom, toto nedovolím nikomu, ani rôznym parazitom," vyhlásil predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie.
SDKÚ-DS je podľa neho stranou, v ktorej je najviac nových tvárí a on ich naďalej hľadá. Na nových ľudí je pripravený aj predseda KDH. Nechápe ale presne, čo sa myslí pod generačnou výmenou. Lídri opozície boli úspešní, Dzurinda priviedol Slovensko do Európskej únie a NATO. "Čo také sa stalo, aby bolo treba všetkých vymeniť," vyhlásil Hrušovský.
Na Radičovej sa ešte nedohodli, SMK ale netají podporu
Opozičné strany sa zatiaľ nedohodli, či ich spoločným kandidátom v prezidentských voľbách bude podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) rozhodne o podpore Radičovej alebo o vlastnom kandidátovi túto sobotu na Republikovej rade, povedal dnes po rokovaní opozičných strán predseda KDH Pavol Hrušovský.
Väčšina členov podporuje Radičovú, uviedol v nedeľu František Mikloško, ktorý minulý týždeň z KDH odišiel. Za kandidatúru Radičovej je aj Strana maďarskej koalície (SMK), naznačil predseda Pál Csáky. Oficiálne rozhodne Republiková rada SMK 28. marca.
O tlačovom zákone budú hovoriť asi spolu
Opozícia je pripravená konať pri zmene tlačového zákona. Zároveň ale verí, že zákon zmení samotná vládna koalícia. Opozičné strany sú presvedčené, že ju k tomu dotlačili blokovaním novej zmluvy o Európskej únii, tzv. Lisabonskej zmluvy. Vládna koalícia bola donútená ustúpiť opozícii a tlaku medzinárodných organizácií, podarilo sa zastaviť nebezpečné antidemokratické tendencie, povedal Dzurinda. Je presvedčený, že konečná podoba tlačového zákona bude spĺňať demokratické normy.
Opozícia žiada tri zásadné zmeny - užšie špecifikovať právo na odpoveď, aby o pokute nerozhodovalo ministerstvo kultúry a aby ochrana zdroja bola právom novín, nie povinnosťou. Tlačový zákon možno zmeniť v druhom čítaní v parlamente na marcovej schôdzi. Zmeny žiadajú aj vydavatelia a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá ho označila za zbierku paragrafov z totalitných tlačových zákonov.
Dzurinda: Fico sa obrátil proti občanom
Opozičné strany odsúdili najnovšie vyhlásenia premiéra Fica o pezinskej skládke odpadu a súhrnnej správe Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Ficove správanie považujú za paranoidné, politicky nebezpečné, vedúce k totalite. Stále viac sa podobá Vladimírovi Mečiarovi v rokoch 1994 – 1998.
Opozícia odmieta, aby sa z občianskych iniciatív robili útoky proti vláde. “Vláda nemala riešiť Cmorika, vláda nemala riešiť pána Bútoru, vláda sa nemá vyhrážať občianskym aktivistom, vláda sa mala vyjadriť, prečo je taký neporiadok v zdravotníctve a či tá figúrka riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je tak bezvýznamná, že ňou budeme šibovať halabala a Kvetnice nám budú padať,” uviedol Dzurinda. Po útokoch na všetko čo je súkromné, čo je nezávislé, na mimovládne organizácie, po tlaku na médiá, sa obrátil aj proti občanom. Sú to staré skúsenosti s diktátorom. "Robert Fico sa občanom obrátil chrbtom," dodal Dzurinda.