Organizácia Greenpeace podnikne právne kroky s cieľom dosiahnuť posúdenie dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce z hľadiska dopadov na životné prostredie.
Environmentalisti dnes oznámili, že podajú vo veci sťažnosť na správny súd proti nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov. Očakávajú, že sa k sťažnosti pridajú aj ďalšie mimovládne organizácie.
VIDEO - Greenpeace podá žalobu na Úrad jadrového dozoru
VIDEO: Silvia Pňačková
"Greenpeace dlhodobo kritizuje, že elektráreň sa má stavať podľa stavebného povolenia z roku 1986 a že počas povoľovacieho procesu neprebehlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA)," vysvetlil Karel Polanecký z Greenpeace. Práve EIU považuje Polanecký za kľúčový prvok zapojenia verejnosti do posúdenia takýchto projektov. Organizácia zároveň trvá na tom, že schvaľovanie projektu tohto rozsahu sa musí uskutočňovať podľa v súčasnosti platných zákonov a štandardov.
"EIA je komplexný proces, kde je zapojená nielen odborná časť verejnosti, ale aj laická verejnosť," vysvetlila advokátka Eva Kováčechová, ktorá bude organizáciu zastupovať. "Tento proces neprebehol pred povoľovaním týchto blokov," konštatovala s tým, že to bolo zapríčinené vydaním stavebného povolenia v roku 1986. Na jeho základe sa realizovali práce, ktoré boli ukončené v roku 1992 a odvtedy sa na týchto blokoch uskutočňujú iba udržiavacie práce. "Stavba sa nestavia, je zakonzervovaná," dodala.
VIDEO - Europoslankyňa kritizovala Enel
VIDEO: Silvia Pňačková
"Talianska spoločnosť ENEL by nikdy neuspela so svojou snahou ukončiť výstavbu týchto blokov, pokiaľ by sa Mochovce vyskytovali na území Talianska," tvrdí poslankyňa európskeho parlamentu zo zelenej frakcie Rebecca Harmsová. "Sú tu nedostatky, chýba EIA a účasť verejnosti," konštatovala. Podľa nej je neakceptovateľné, aby ENEL aplikoval dvojité štandardy tým, že na Slovensku vyžaduje nižšie normy ako napríklad v Taliansku.
V súčasnosti by mala stavba pokračovať, ale podľa vyjadrenia Úradu jadrového dozoru bude potrebovať pôvodná dokumentácia závažné zmeny, predovšetkým vo vzťahu k bezpečnosti, objasnila Kováčechová. "Sme presvedčení, že takéto zmeny vyvolajú aj potrebu, aby sa uskutočnila aj EIA," uviedla s tým, že je to v súlade s európskou legislatívou. "Nič nenasvedčuje tomu, že by mala byť EIA uskutočnená, nič nenasvedčuje tomu, že by Úrad jadrového dozoru, ktorý je aj stavebný orgán, tento proces vyžadoval," predstavila dôvody sťažnosti.