Učitelia prvého stupňa základných škôl by sa mali od septembra tohto roka začať učiť cudzie jazyky. Minister školstva Ján Mikolaj chce, aby po dvoch rokoch, teda štvorsemestrálnom štúdiu, vyučovali svojich žiakov cudzie reči - angličtinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu, španielčinu či taliančinu.
Takto sa má vyriešiť nedostatok jazykárov na školách a zavedenie novej výučby cudzích jazykov. Učiteľov nebude štúdium stáť ani korunu, všetko sa zaplatí z eurofondov. Každý učiteľ na prvom stupni si bude môcť od mája podať prihlášku na Štátny pedagogický ústav. Za absolvovanie kurzu dostanú diplom, ale vyššie platy nemôžu očakávať. "Je to investícia do seba samého, nemusí byť povinne naviazaná na platovú triedu," povedal na dnešnej tlačovej besede šéf rezortu školstva Ján Mikolaj.
Dopĺňanie vzdelania bude cez národný projekt, ktorý spustilo ministerstvo školstva. Do projektu sa môžu zapojiť aj tí, ktorí ovládajú cudzí jazyk, ale chýba im pedagogické vzdelanie. Na projekt sa z eurofondov použije 500 miliónov korún. Štúdium cudzích jazykov môžu zabezpečovať všetky katedry jazykov na verejných vysokých školách. Učitelia, ktorí sa zapoja do projektu, dostanú notebook, učebnice, preplatia im cestovné, dataprojektor dostane každá základná škola, ktorá sa do projektu zapojí.
Základným školám sa preplatia aj mzdy študujúcich učiteľov, aby im nechýbali peniaze na náhradníkov. "Dokonca budeme platiť aj to, že nebudú v škole," uviedol Mikolaj s tým, že mzdy sa budú preplácať, pretože "páni riaditelia by nemuseli púšťať učiteľov".
Mikolaj plánuje zaviesť v rámci školskej reformy, ktorú chce spustiť tento september, novú výučbu cudzích jazykov. Deti na základných školách by sa mali povinne začať učiť prvý cudzí jazyk od tretej triedy, s druhým jazykom by mali povinne začínať od šiestej triedy.
V súčasnosti podľa Mikolaja chýba na školách približne 1 400 jazykárov. Minister nevedel odhadnúť, koľko učiteľov by sa do projektu mohlo zapojiť. Predpokladá, že na školách nevznikne problém, že nebude mať kto učiť cudzie jazyky. Reforma sa totiž bude týkať len začínajúcich žiakov, to znamená prvákov a piatakov na základných školách. Doškoľovanie učiteľov v rámci projektu má trvať dva roky, novovyškolení pedagógovia by tak už mohli vyučovať tretiakov. "Dva roky na prvom stupni máme na to, aby sme tých učiteľov vychovali," dodal minister. Prípadný nedostatok učiteľov sa môže podľa neho vyriešiť aj tým, že učitelia z druhého stupňa by učili jazyky aj na prvom stupni.
Minister: Všetky učebne a internátne izby pripojíme na internet
Verejné a štátne vysoké školy a Slovenská akadémia vied (SAV) sa môžu za peniaze z eurofondov vybaviť modernými informačno-komunikačnými technológiami. Z projektu v rámci operačného programu Výskum a vývoj môžu financovať aj stavebné práce, ktoré súvisia so zavedením technológií. "Prioritou je, aby všetky učebne a takisto na internátoch všetky izby, mohli byť napojené na internetovú sieť," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede minister školstva Ján Mikolaj.
Každá vysoká škola alebo SAV môžu podať len jednu žiadosť. Na projekt je vyčlenených 2,5 miliardy korún. Táto čiastka zodpovedá štvrtine ročného rozpočtu vysokých škôl. Na jednu žiadosť poskytnú minimálne 30 miliónov a maximálne 150 miliónov korún.
Verejné vysoké školy musia použiť aj vlastné peniaze, majú predpísané 5 % spolufinancovanie. Štátne vysoké školy a SAV nemusia nič spolufinancovať, konštatoval Mikolaj. Šéf rezortu odhaduje, že vysoké školy by mohli začať čerpať peniaze na jeseň tohto roka.
Autor: šif

Beata
Balogová
