Bratislava 26. februára (TASR) - Ministerstvo hospodárstva podľa slov hovorcu Branislava Zvaru rešpektuje právo mimovládnych organizácií i Greenpeace na vlastné názory a kroky s nimi súvisiace. Týka sa to krokov alebo aktivít, s ktorými sa obrátia na rôzne organizácie či inštitúcie vrátane súdov. Ministerstvo si však počká na stanoviská, prípadne rozhodnutia oslovených subjektov.
Rezort hospodárstva pripomína, že v prípade dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce ide o projekt, ktorý má platné stavebné povolenie, nie je to nová stavba, ale pokračovanie v prerušenej výstavbe z finančných dôvodov. Zvara rovnako konštatoval, že realizátorom dostavby 3. a 4. bloku v Mochovciach sú Slovenské elektrárne a bude pokračovať za najprísnejších bezpečnostných štandardov.
Dostavbu 3. a 4. bloku Mochoviec na faktoch odôvodňuje Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030. Podľa iných nariadení Európskej komisie sa Slovensko musí zapájať do boja proti otepľovaniu planéty, znižovať škodlivé emisie, ale súčasne zabezpečovať pre hospodárstvo a odberateľov bezpečné, spoľahlivé a cenovo primerané energie. MH SR sa opiera aj o závery jarného summitu premiérov EÚ z marca roku 2007. Na tomto fóre bol jadrový spôsob výroby elektrickej energie vzhľadom na energetickú situáciu i vývoj na svetových trhoch s ropou a plynom označený z hľadiska úrovne technológií a techniky za vysoko bezpečný a produkcia elektrickej energie z jadra označená za "CO2 free technológiu".
Európska komisia predstavila na začiatku roka 2007 energetickú politiku EÚ pod názvom Energetický balíček, ktorého súčasťou je aj Jadrový objasňujúci program PINC. Týmto dokumentom sa po rokoch mení celkový pohľad na jadrovú energetiku a EK v ňom deklaruje uznanie úlohy jadrovej energetiky ako dôležitého komponentu v energetickom mixe. V tejto súvislosti šéf Európskej komisie José Barrroso koncom septembra 2007 vyhlásil: "Nemôžeme sa vyhýbať jadrovej energii."
Organizácia Greenpeace dnes oznámila, že podnikne právne kroky s cieľom dosiahnuť posúdenie dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce z hľadiska dopadov na životné prostredie. Environmentalisti podajú vo veci sťažnosť na správny súd proti nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov. Očakávajú, že sa k sťažnosti pridajú aj ďalšie mimovládne organizácie.