Bratislava 27. februára (TASR) - Záujem mladých ľudí o štúdium španielčiny na Slovensku sa zvyšuje, svedčí o tom aj počet študentov v bilingválnych slovensko-španielskych sekciách gymnázií. Počet žiakov a študentov v nich sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil.
"V tomto školskom roku sa v siedmich slovensko-španielskych sekciách gymnázií na Slovensku celkove pripravuje 1355 študentov. Maturitou v španielskom jazyku ukončilo doteraz stredoškolské štúdium dovedna 1080 študentov v šiestich sekciách," povedala pre TASR pridelenkyňa pre vzdelávanie Veľvyslanectva Španielskeho kráľovstva v SR Maria José Lacleta, ktorá v týchto dňoch končí svoje päťročné pôsobenie v SR.
Ako ďalej konštatovala, keď v roku 2003 prišla na Slovensko, bolo tu 6 bilingválnych sekcií gymnázií. Ako prvé založili v roku 1990 v spolupráci so španielskym ministerstvom školstva bilingválnu sekciu v Nitre v Gymnáziu na Párovskej ulici a v roku 1993 v Bratislave v Gymnáziu Federica Garcíu Lorcu na Hronskej. Postupne vznikli slovensko-španielske sekcie aj v Košiciach, Trstenej, Žiline a Banskej Bystrici a ako posledná sekcia začala pôsobiť v roku 2004 v gymnáziu v Novom Meste nad Váhom. Navyše v Košiciach a v Žiline pre veľký záujem začali otvárať namiesto jednej dve triedy po 30 žiakov.
"Žiaci v bilingválnych sekciách gymnázií sa okrem španielskeho jazyka, literatúry a kultúry učia v španielčine matematiku, fyziku, biológiu a chémiu. Pri výučbe vypomáha celkove 30 španielskych učiteľov. Španielske ministerstvo školstva a vedy poskytuje každoročne 30 štipendií pre najlepších študentov po 600 eur na osobu. Žiaci a študenti bilingválnych sekcií sa už tradične zúčastňujú na Medzinárodnom divadelnom festivale v španielskom jazyku, ktorý sa koná každý rok v apríli vždy v inej krajine. Tento rok sa festival uskutoční v Budapešti a Slovenskú republiku na ňom budú zastupovať žiaci a študenti z gymnázií v Banskej Bystrici a v Novom Meste nad Váhom".
Maria José Lacleta takisto informovala, že ministerstvá školstva obidvoch krajín začali realizovať v SR aj pilotný projekt výučby španielčiny na niektorých základných školách, zapojili sa do neho školy v Bratislave, Košiciach, Nitre, Nových Zámkoch a Trenčíne. Španielska strana zabezpečila učebnice a prípravu učiteľov pre projekt.
Vyzdvihla, že sa zvýšil aj počet študentov španielskej filológie a španielčiny ako cudzieho jazyka na slovenských univerzitách. Mladí ľudia zo Slovenska majú možnosť študovať aj na univerzitách v Španielsku - v Granade, Madride či vo Valencii. Napríklad na Univerzite v Granade sa v súčasnosti vzdeláva vyše 30 mladých Slovákov.