Nemocnice minulý rok čelili nárastu sťažností ľudí, ktorí ich obviňovali zo smrti svojich blízkych. Počet podnetov narástol medziročne o osem percent na 353 prípadov. Takmer 30 percent z nich bolo opodstatnených, povedal dnes novinárom predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.
Niektoré nemocnice sa navyše podľa Demoviča snažili v obave pred postihom svoje chyby aj zatajiť. "Ukazuje sa snaha zakrývať nedostatky," povedal predseda úradu. Pri mnohých náhlych úmrtiach nenariadili pitvu, ktorá by podľa neho mohla odhaliť chybný postup liečby.
Zvýšený počet sťažností na liečbu mohli spôsobiť aj dlhodobé problémy slovenského zdravotníctva, reagoval na Demovičove tvrdenia prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Nemocnice či ambulancie podľa neho zápasia s nedostatkom peňazí aj odchodmi zdravotníkov do zahraničia. Spochybnil však, že by sa nemocnice mohli vyhýbať pitve. "Je to takmer nemožné, pretože o pitve rozhoduje lekár Úradu pre dohľad, nie nemocnica," povedal ČTK Petko. Podobne sa vyjadril aj prezident Asociácie fakultných nemocníc Jaroslav Šajty.
Nemocnice v Topoľčanoch a Zvolene dostali za pochybenia, ktoré súviseli s úmrtím dvoch detí, už skôr miliónové pokuty.
Úrad dnes tiež kritizoval, že pokuty za priestupky nemocníc, zdravotných poisťovní a poistencov sú príjmom štátneho rozpočtu. Peniaze by sa podľa Demoviča mali dostať miesto toho do nemocníc, ktoré by ich mohli použiť na liečbu zvlášť náročných diagnóz, napríklad na transplantácie orgánov. V rokoch 2006 a 2007 úrad uložil pokuty vo výške asi 46 miliónov korún, pričom napríklad náklady na transplantáciu pečene sú vo výške asi troch miliónov korún, dodal Demovič.
Bližšie informácie, ako by sa peniaze z pokút mohli použiť na liečbu, úrad neuviedol. V súčasnosti totiž nemocniciam financie rozdeľujú zdravotné poisťovne. V minulosti však ministerstvo zdravotníctva uvažovalo nad zriadením samostatného fondu mimo pôsobnosti poisťovní, z ktorého by boli hradené zvlášť finančne náročné liečebné zákroky. Ani ministerstvo však napokon konkrétny návrh nepredstavilo.