Bratislava 27. februára (TASR) - V súvislosti s kandidatúrou Slovenska na člena Rady Organizácie spojených národov (OSN) pre ľudské práva vypracovalo ministerstvo zahraničných vecí dobrovoľné prísľuby a záväzky, ktoré dnes zobrala vláda na vedomie.
Na medzinárodnej úrovni sa bude SR aktívne zúčastňovať na činnosti a rokovaniach Rady, rozvíjať dialóg a spoluprácu medzi členskými krajinami s cieľom dosiahnuť reálny pokrok pri ochrane ľudských práv v praxi. Taktiež sa zaväzuje udržiavať najvyššie ľudskoprávne štandardy, spolupracovať s Úradom Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva a zasadzovať sa za univerzálnu ratifikáciu ľudskoprávnych dohovorov OSN.
So zámerom posilňovať ochranu ľudských práv na národnej úrovni Slovensko prisľúbilo zvýšiť inštitucionálnu a praktickú ochranu práv detí a žien v spoločnosti, vypracovať Národný akčný plán pre deti, budovať účinné mechanizmy v oblasti prevencie a potláčania obchodovania s ľuďmi, ako i zvyšovať objem oficiálnej rozvojovej pomoci poskytovanej prioritným krajinám.
Rada OSN pre ľudské práva je najvýznamnejším ľudskoprávnym orgánom v systéme OSN. Vznikla na základe rezolúcie Valného zhromaždenia (VZ) OSN z 15. marca 2006 a nahradila bývalú Komisiu pre ľudské práva. V súčasnosti má 47 členov, z nich v siedmich prípadoch má zastúpenie EÚ.
Slovensko kandiduje do Rady na obdobie rokov 2008-2011. Voľby sa uskutočnia v máji tohto roku v New Yorku. Vo východoeurópskej regionálnej skupine sa uvoľnia len dve miesta, pričom ďalšími kandidátmi sú Srbsko a Ukrajina. Kandidatúru na to isté funkčné obdobie pôvodne predložila aj Česká republika, ktorá ale prednedávnom oznámila jej stiahnutie.
Povinnosťou každej kandidujúcej krajiny je predloženie písomného dokumentu. V ňom má stručne a výstižne pomenovať viaceré konkrétne a splniteľné prísľuby a záväzky, ktoré je možné overiť aj v praxi.
Rezolúcia VZ OSN poskytuje Rade potrebné prostriedky pre posudzovanie ľudskoprávnych situácií a prijímanie rozhodnutí. Mala by promptne reagovať na prípady hrubého a systematického porušovania ľudských práva a skúmať vhodné spôsoby ich nápravy.