Bratislava 27. februára (TASR) - Slovenská republika si počas svojho dvojročného (2006 až 2007) pôsobenia v Bezpečnostnej rade (BR) OSN ako jej nestály člen získala kredit a rešpekt najmä ako krajina s principiálnymi, ale vyváženými postojmi a ako štát, ktorý dokáže svoje stanoviská komunikovať jasne a presvedčivo. Vo vyhodnotení pôsobenia SR v BR OSN, ktoré dnes vzal vládny kabinet na vedomie, takto bilancuje ministerstvo zahraničných vecí (MZV) našu účasť v tejto inštitúcii.
V materiáli sa tiež konštatuje, že vymedzené ciele a úlohy, ktoré si Slovensko stanovilo, boli v plnej miere dosiahnuté. "SR zanechala v BR OSN konkrétne výsledky v podobe tém, ktoré iniciovala a rozpracovala i v podobe novej perspektívy riešenia problémov v agende rady. Tento kredit bude potrebné v nadchádzajúcom období adekvátne využiť, rozvíjať a posilňovať, ako na pôde OSN, tak aj v ďalších medzinárodných organizáciách," uvádza MZV.
Rezort zároveň ubezpečuje, že slovenská diplomacia je odhodlaná cennú a unikátnu skúsenosť vyplývajúcu z pôsobenia SR v BR OSN náležite využiť i pri ďalšom skvalitňovaní a zefektívňovaní našej zahraničnej služby.
K hlavným prioritám SR v práci rady, do ktorej nás zvolilo 10. októbra 2005 plénum 60. zasadania Valného zhromaždenia OSN, patrili najmä riešenie konfliktov a stabilizácia bezpečnostnej situácie vo východnej Európe a na západnom Balkáne, na Cypre a tzv. zmrazené konflikty na Kaukaze.
Zameriavali sme sa aj na riešenie krízových situácií globálneho charakteru, či situácií so zásadným dopadom na globálnu a európsku bezpečnosť, ktoré sú aj v centre pozornosti EÚ a NATO. Ide o Blízky a Stredný Východ (palestínska otázka, Libanon, Afganistan, Irak), ako aj o otázku iránskeho a severokórejského jadrového programu.
Slovensko sa sústredilo na boj proti terorizmu, odzbrojenie a nešírenie zbraní hromadného ničenia, ochranu ľudských práv, civilného obyvateľstva a detí v ozbrojených konfliktoch. "Vďaka nášmu dvojročnému pôsobeniu na poste nestáleho člena BR OSN pribudli k prioritám aj niektoré nové témy, a to predovšetkým reforma bezpečnostného sektora, reforma pracovných metód rady i viaceré ďalšie otázky z komplexnej reformy OSN."
V diskusiách a pri prijímaní rozhodnutí bola SR podľa MZV primerane aktívna, usilovala sa prispievať objektívnou odbornou expertízou. "Naše stanoviská boli zásadové, podložené na detailných analýzach a znalosti faktov i širšieho historického a politického kontextu. Zároveň sme však vždy pôsobili konštruktívne a s cieľom prispieť, ak to bolo možné, k dosiahnutiu nevyhnutných kompromisov," rekapituluje rezort vo vyhodnotení.