Premiér Robert Fico na tlačovej besede povedal, že rozhodli o uvoľnení 270 miliónov korún na tento účel. Zdôraznil, že ide o sociálne štipendium.
Získať ho budú môcť žiaci, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť zaplatiť štúdium svojho dieťaťa v zahraničí. Kritéria na udelenie štipendií vypracujú ministerstvo práce a ministerstvo školstva. Okrem sociálnych kritérií sa bude brať pri vysielaní študentov do zahraničia do úvahy aj ich do schopnosť adaptovať sa v cudzom prostredí.
Premiér verí, že tento projekt umožní veľkému počtu stredoškolákov absolvovať študijný pobyt v zahraničí, zlepšiť ich jazykovú pripravenosť a tým aj uplatnenie na trhu.
Aké sú podmienky pre udelenie štipendia
Záujemcovia o jednoročné štúdium v zahraničí, ktorí chcú získať vládne štipendium, musia mať študijný priemer do 2,0.
Ako povedal po rokovaní exekutívy minister školstva Ján Mikolaj, pri príprave návrhu sa kládol hlavný dôraz na to, aby neboli znevýhodnené najmä deti zo sociálneho prostredia. S ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny Vierou Tomanovou pripravia v najbližších dňoch charakteristiku sociálneho prostredia, v ktorom by sa ale nemalo nachádzať kritérium sociálnej odkázanosti tak, aby sa mohol prihlásiť každý, kto bude mať záujem o takéto štúdium a jeho rodičia si nemôžu dovoliť zaplatiť 200 až 300 tisíc korún. Premiér Robert Fico doplnil, že sa bude skúmať aj schopnosť žiaka adaptovať sa v cudzom prostredí.
Žiaci 3. ročníka stredných škôl, 4. ročníka päťročných bilingválnych škôl alebo 7. ročníka osemročných gymnázií musia byť slovenskými štátnymi občanmi s trvalým bydliskom v SR. K vyplnenej prihláške, podpísanej zákonným zástupcom, je potrebné pripojiť aj odporúčanie triedneho učiteľa, súhlas riaditeľa školy, čestné vyhlásenie zákonných zástupcov overené notárom so súhlasom na štúdium menovaného študenta v zahraničí, ako aj potvrdenie zamestnávateľa o čistom príjme rodičov za predchádzajúci rok. Samotný výber študentov bude v kompetencii vyšších územných celkov alebo špecializovanej štátnej správy.
Štipendijné miesta na školský rok 2008-2009 sú určené pre štúdium hlavne v anglickom, nemeckom, ruskom, francúzskom, španielskom a talianskom jazyku. Štipendium by malo pokryť náklady na ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, cestovné z bydliska v SR do mesta školy v zahraničí a späť 1-krát ročne, poistné a vreckové. Na jedného žiaka vychádza na školský rok asi 7730 eur, čo je približne 270 550 Sk. Na školské roky 2008 - 2011 je vyčlenených 270 miliónov Sk.
Študenti budú nominovaní na pobyt diplomatickou cestou prostredníctvom zastupiteľských úradov v zahraničí tak, aby úrady mali informácie o ich pobyte v príslušnej krajine a v prípade potreby mohli riešiť vzniknuté problémy. V súčasnosti má SR rozpracované dohody s Francúzskom, Belgickom, Talianskom, Španielskom a Rakúskom.
Ministerstvo školstva SR má v rámci medzinárodných zmluvných dokumentov, ako i projektu United World College, v súčasnosti vyslaných na štúdium na stredných školách približne 150 žiakov. Najväčšiu skupinu tvoria študenti na dlhodobých a krátkodobých pobytoch v zahraničí v zmysle medzinárodných zmluvných dokumentov na vládnej a rezortnej úrovni.
TASR