BRATISLAVA 27. februára (SITA) - Vyše štyritisíc kontrol vykonala vlani Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) a uložila pokuty za takmer 30 miliónov korún. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.
SIŽP urobila minulý rok o 180 kontrol viac ako v roku 2006. Porušenie právnych predpisov zistila pri 1 224 kontrolách, čo je 29,5 % z celkového počtu kontrol a o 4 % menej ako v roku 2006. To svedčí o pozitívnom trende v ochrane životného prostredia. V prvých rokoch činnosti inšpekcie dosahoval totiž v niektorých oblastiach životného prostredia podiel porušenia právnych predpisov až 70 %, uvádza sa v tlačovej správe.
Generálny riaditeľ SIŽP Oto Hornák považuje za jeden z najvýznamnejších úspechov inšpekcie v minulom roku to, že sa úspešne vyrovnala s povinnosťou Európskej únie vydať do 30. októbra integrované povolenia pre činnosť všetkých prevádzok, na ktoré sa vzťahuje zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Inšpekcia vydala vyše 800 integrovaných povolení. Namiesto množstva povolení, ktoré donedávna vydávali rôzne orgány, vydáva teraz SIŽP pre príslušné prevádzky jedno prehľadné integrované povolenie. Podľa Hornáka prínos pre prevádzkovateľov je v tom, že ich partnerom je len jeden orgán štátnej správy v životnom prostredí. Tento systém zároveň umožňuje inšpekcii posúdiť prevádzku komplexne a určiť také opatrenia, ktoré budú minimalizovať negatívne vplyvy jej činnosti na životné prostredie.
Najvyššiu pokutu za porušenie právnych predpisov vlani uložili inšpektori spoločnosti SlovZink v Košeci v Ilavskom okrese - 800-tisíc za nesplnenie oznamovacej povinnosti podľa zákona o chemických látkach a prípravkoch. Ako informoval Štefánek, spoločnosť neaktualizovala údaje o existujúcich chemických látkach uvádzaných na trh. Pokutu pol milióna korún uložili Podielnickému družstvu Dunaj v bratislavských Rusovciach za to, že rozoraním trávnych porastov poškodilo biotop chránených živočíchov dropa fúzatého a sokola červenonohého, čím porušilo zákon o ochrane prírody a krajiny. Prípad má súdne pokračovanie a až do jeho skončenia platí pôvodné rozhodnutie SIŽP. Spoločnosť Baravin vo Veľkej Bare, objekt starého mlyna v katastrálnom území Čeľovce v okrese Trebišov, ako držiteľ odpadu neumožnila inšpekcii výkon kontroly, za čo dostala pokutu 400-tisíc korún. Spoločnosť Brantner SOBA v Senci dostala pokutu 300-tisíc korún za nedodržanie podmienok vydaného integrovaného povolenia. Všetky pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu, idú na účet Environmentálneho fondu a vracajú sa do oblasti životného prostredia, uviedol Štefánek.
O zvyšovaní environmentálneho vedomia verejnosti svedčí nárast podnetov, ktoré prichádzajú na inšpekciu. Vlani prijali od občanov, mimovládnych organizácií, podnikateľských subjektov, colných úradov, polície, orgánov štátnej a verejnej správy ako aj od anonymných pisateľov 716 podnetov, pričom riešili aj 38 podnetov z roku 2006. Porušenie zákona zistili pri 288 podnetoch.