Bratislava 27. februára (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR dnes rozhodlo o zrušení sporného verejného obstarávania služby hromadného stravovania formou stravných poukážok. Urobí to aj napriek stanoviskám kompetentných orgánov, že jeho postup bol v súlade so zákonom, informoval dnes TASR hovorca MV SR Erik Tomáš.
"Ministerstvo vnútra SR požiada Úrad pre verejné obstarávanie o metodické usmernenie, ako postupovať v nanovo vyhlásenej súťaži. V rámci nej ministerstvo pozve do komisie zástupcov médií a mimovládnych organizácií. Taktiež budeme iniciovať návrh novely zákona, ktorá jasne zadefinuje povinnosť obstarávateľa prizývať uchádzačov na otváranie ponúk aj pri podprahových zákazkách," uvádza sa v stanovisku MV.
"Ministerstvo vnútra sa odmieta nechať vťahovať do mediálne živených špekulácií a domnienok zo strany neúspešných uchádzačov," zdôvodnil krok ministerstva jeho hovorca Erik Tomáš.
"Ministerstvo vnútra SR obstarávalo službu hromadného stravovania formou stravných poukážok, to znamená, že stravné poukážky sú súčasťou tejto služby. Ide o štandardné zabezpečenie tejto služby počas niekoľkých rokov, a aj v iných rezortoch," reagoval hovorca MV SR na výroky poslanca za KDH Vladimíra Palka, ktorý v pondelok 25. februára označil formu verejnej súťaže na dodávateľa stravných lístkov pre zamestnancov MV SR za protizákonnú.
"Ministerstvo vnútra konalo v rámci a v medziach zákona," doplnil hovorca.
Exminister vnútra Palko na tlačovej besede začiatkom tohto týždňa poukázal na to, že rezort vnútra nákup nerealizoval pod názvom stravné poukážky, ktoré sa nachádzajú ako samostatná položka v spoločnom slovníku verejného obstarávania, ale ako služby hromadného stravovania pre iné podniky alebo iné inštitúcie. Podľa neho tak ministerstvo spravilo preto, aby nemuselo urobiť verejnú súťaž.
Pripomenul, že zákazky takéhoto veľkého typu, presahujúce dva milióny korún, musia byť realizované formou verejnej súťaže. Zákon zjednodušenú formu - podprahovú zákazku - umožňuje iba v určitých presne stanovených predmetoch obstarávania. Takúto výnimku tvoria aj napríklad hotelové a reštauračné služby, v ktorých sa uvádza konkrétny predmet obstarávania a MV použilo práve služby hromadného stravovania pre iné podniky alebo iné inštitúcie.
Do súťaže sa prihlásili štyria záujemcovia. Hoci je hodnota kontraktu vysoká, vyhlasovateľ vychádzal z paragrafov zákona dovoľujúcich aj pri finančne najväčších zákazkách, a to pri neprioritnej službe verejnosti, uplatniť podprahovú metódu verejného obstarávania. Táto služba sa týka hromadného stravovania na pracovisku.
Následne jeden z uchádzačov, s.r.o. Cheque Dejeuner so sídlom v Bratislave napadla skutočnosť, že termín otvárania obálok s ponukami uchádzačov MV nezverejnilo.