SME

Ústavný súd: Prijatie euroústavy neporušilo ústavu

Národná rada schválila euroústavu bez referenda, podľa Ústavného súdu to bolo v poriadku. KDH bude možno žiadať referendum o Lisabone.

(Zdroj: ČTK)

Národná rada neporušila slovenskú ústavu, keď v roku 2005 prijala európsku ústavnú zmluvu. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd. Schválenie dokumentu napadla skupina občanov okolo Občianskej konzervatívnej strany. Podľa súdu schválenie euroústavy neznamenalo vstup Slovenska do zväzku s iným štátom.

Súd v rozhodnutí zamietol argumenty sťažovateľov, podľa ktorých by Európska únia po prijatí euroústavy vykazovala znaky štátneho zväzku. Okrem iného tomu podľa súdu odporuje skutočnosť, že EÚ nemá vymedzené vlastné územie či skutočnosť, že v štátoch únie naďalej rozhodujú národné inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

"Ústavný súd, žiaľ, nepriniesol v tejto veci nijaké nové argumenty, iba sa nekriticky stotožnil so stanoviskom Národnej rady," povedal novinárom po vynesení nálezu iniciátor sťažnosti Ondrej Dostál. Ešte po doručení nálezu chce zvážiť, či sa neobráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Ústava EÚ, ktorá vznikla po dlhých rokovaniach o výslednej podobe textu, mala reformovať fungovanie únie, nakoniec však stroskotala na nesúhlase občanov Francúzska a Holandska v referendách. Slovenskí politici euroústavu podporovali.

Namiesto ústavy sa európski politici vlani dohodli na stručnejšej lisabonskej zmluve. Jej ratifikácia sa zadrhla práve v slovenskom parlamente, keď opozícia podmienila svoj súhlas zmenami vo vládnom návrhu tlačového zákona

SkryťVypnúť reklamu

Dostál dnes naznačil, že prípadné schválenie lisabonskej zmluvy v parlamente na Ústavnom súde nenapadne. Súd by totiž podľa Dostála o novej zmluve rozhodol pravdepodobne podobne.

Fronc nevylučuje, že KDH sa pokúsi o referendum k Lisabonu

Podpredseda KDH Martin Fronc nevylučuje, že kresťanskí demokrati sa pokúsia presadiť, aby občania mohli o Lisabonskej zmluve rozhodovať v referende. Pripúšťa však, že na referendum už je trochu neskoro.

Fronc nekomentuje dnešné rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého parlament nekonal protiústavne, keď v roku 2005 vyslovil súhlas s ratifikáciou zmluvy o Ústave pre Európu. Občania by podľa podpredsedu KDH mali mať možnosť o takých závažných veciach, ako bola euroústava, respektíve Lisabonská zmluva, rozhodovať sami všeľudovým hlasovaním. Zdôrazňuje, že veľmi podstatná je informovanosť ľudí o týchto záležitostiach, teda čo pre nich znamenajú. Občania podľa neho veľakrát nevedia, čo konkrétne im prináša ten-ktorý krok, napríklad sú prekvapení aj z fungovania schengenského priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SDKÚ-DS Pavol Kubovič pre TASR povedal, že dnešné rozhodnutie ÚS SR potvrdzuje legitímny postup bývalého kabinetu a parlamentu v otázke euroústavy. Právny názor, o ktorý sa opieral parlament v roku 2005, je podľa Kuboviča blízky tomu, čo dnes konštatoval Ústavný súd. Teraz by už nikto nemal spochybňovať ratifikáciu euroústavy v NR SR, nevidí ani dôvod na spochybňovanie Lisabonskej zmluvy, ktorá nemá charakter ústavy.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj považuje rozhodnutie ÚS SR za meritórne, rešpektuje ho a berie na vedomie. Poslanec za ĽS-HZDS Ján Kovarčík pripomenul, že za euroústavu hlasovala aj ĽS-HZDS, keď bola v opozícii, chápala ju ako krok k lepšej budúcnosti občanov v Európe. Rozhodnutie ÚS SR podľa neho dokazuje, že obštrukcie terajšej opozície pri schvaľovaní Lisabonskej zmluvy sú neoprávnené a ide o vydieranie koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: šif

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu