Bratislava 27. februára (TASR) - Školská reforma v septembri by sa mala dotknúť materských škôl, žiakov prvých a piatych ročníkov základných škôl a žiakov prvých ročníkov gymnázií. Uviedol to dnes počas panelovej diskusie, ktorú zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS), externý poradca ministra školstva Miron Zelina.
"V materských školách sa bijú zatiaľ dve koncepcie. Odborné stredné školy ešte v septembri nepôjdu, tie počkajú na nový zákon o odborných školách," uviedol pre TASR Zelina.
Predškolská výchova totiž nebude znamenať len to, že štát bude "platiť" rodičom, aby zvýšil zaškolenosť ich detí a že sa materské školy začlenia do systému škôl. Bude mať celkovo nový vzdelávací program.
Jednu koncepciu vytvoril Štátny pedagogický ústav a všíma si v globále dieťa a spoločnosť - jeho okolie, rodinu, zameriava sa na výučbu hygieny, správanie sa v rôznych situáciách a podobne, čo vlastne podľa Zelinu robia materské školy aj teraz. Druhý návrh, ktorý vytvorilo niekoľko odborníkov spomedzi učiteľov, stavia na osobnom charaktere dieťaťa - ako rozmýšľa, cíti, ako je socializované a aké má hodnoty, s kým sa kamaráti.
"Bolo by ideálne, keby to dali dokopy - teda ísť na osobnosť dieťaťa, ale naučiť ho to, čo potrebuje pre život. Ale ísť do osobnosti znamená znížiť počet detí v triedach materských škôl," vysvetlil Zelina.
Dnes pripadá priemerne na jednu učiteľku v triede materskej školy 28 detí. Tá, ak má v nej niekoľko hyperaktívnych detí, nemá veľmi na výber, čo s nimi a nemá čas ich rozvíjať a prakticky sa mení len na akúsi dohliadačku disciplíny.
Zelina nevylúčil, že v konečnom dôsledku ešte môže jedna koncepcia pribudnúť. O tom, ktorá sa však napokon implementuje v rámci reformy, sa rozhodne v máji.