Opozícia sa musí dohodnúť na spoločnom prezidentskom kandidátovi a tieňovej vláde, ak chce vo voľbách poraziť dnešnú vládnu koalíciu. Podpredseda KDH Daniel Lipšic dnes predstavil svoj projekt víťazstva opozície vo voľbách 2010.
Jedinou reálnou kandidátkou do prezidentských volieb je podľa Lipšica Iveta Radičová, podpredsedníčka SDKÚ-DS. Nevie, či štyria bývalí členovia KDH nepostavia svojho kandidáta, na jedinom kandidátovi by sa ale mala zhodnúť celá opozícia vrátane nich. V minulých voľbách kandidoval jeden zo štvorice, František Mikloško.
Lišpic nesúhlasí s niektorými názormi Radičovej, je to ale jediná možnosť. Opozícia musí zabudnúť na vzájomné animozity, hľadať, čo ju spája, nie rozdeľuje, povedal. Či ju podporí KDH sa ukáže túto sobotu.
VIDEO - Lipšic predstavil svoju víziu
VIDEO: Monika Tódová
Tieňová vláda
Tieňová vláda s dvanástimi členmi by mala pripraviť program budúcej vlády. Ak opozícia nedokáže vytvoriť reálnu alternatívu súčasnej vláde, nebude Lipšic v ďalších voľbách kandidovať.
Napríklad spravodlivosť by mohla viesť Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS, ktorá bola krátko Lipšicovou nástupkyňou vo funkcii ministra spravodlivosti. V tieňovej vláde by mohli byť aj nezávislí odborníci, s niektorými už hovoril. SDKÚ-DS by mohla mať päť tieňových kresiel, KDH a SMK po tri a jedno by mal nezávislý kandidát.
Tieňová vláda by nemala predsedu, školstvo by sa zlúčilo s kultúrou a hospodárstvo s dopravou. Jej úlohou by bolo vypracovať program. Prioritami programu majú byť oblasti, kde Ficova vláda najviac zlyháva - zdravotníctvo, boj proti zločinu, vzdelanostná ekonomika a vyrovnávanie regionálnych rozdielov.
Spoločná tieňová vláda by mala vzniknúť do júna 2009. Každý člen by mal do konca roka zorganizovať programovú konferenciu, otvorenú zástupcom súkromnému sektora, praxe a mimovládnych organizácií. Do februára budúceho roku by mal každý predstaviť program pre svoj rezort a do júna by ho mal obhájiť pred odbornou aj laickou verejnosťou. V júni, rok pred parlamentnými voľbami, by sa opozícia mala dohodnúť na budúcom vládnom programe.
VIDEO - Lipšic: Opoziční voliči, hlavy hore!
VIDEO: Monika Tódová
Otočiť chrbát koaličným stranám
Opozičné strany by sa mali podľa Lipšica písomne zaviazať, že po voľbách v roku 2010 nepôjdu do koalície so žiadnou zo súčasných vládnych strán, lebo by stratili morálne právo vystupovať ako alternatíva. "Nádej, že sa privesíme k Ficovi, je nádej falošná. Ja nechcem byť príveskom Fica. Preto ponúkam víziu, ako vyhrať budúce voľby," vysvetlil.
"Vyzývam všetkých skrz opozičné strany, ktorí majú energiu a odvahu, aby sa pridali," apeloval Lipšic.
Bývalý minister spravodlivosti ďalej tvrdil, že ak opozícia nepredstaví reálnu alternatívu vládnej koalícii, tak v budúcich voľbách vyhrá Smer-SD a vytvorí koalíciu so SNS.
Návrhy Lipšica sa dostali na verejnosť cez médiá už v minulých dňoch. Šéfovia opozičných strán sa k nim v pondelok postavili skôr rezervovane.
Politológovia to ružovo nevidia
Šance opozície na takúto dohodu vidia pesimisticky politológovia, ktorých ČTK oslovila. "Najmä ten záväzok, že nevstúpia so žiadnou zo strán do vládnej koalície vidím ako nepredstaviteľný. A keby sa to aj podpísalo, tak je to podľa mňa nerealizovateľné, pretože vo všetkých troch politických stranách (...) sú ochotní ísť za istých okolností so Smerom po ďalších voľbách do vlády," povedal politológ Peter Horváth z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
"Sú to platonické záväzky, ktoré vypršia veľmi rýchlo podľa toho, ako sa vyvinie situácia. Tým sa v tomto období nedá pripisovať žiadna veľká váha. To sú záväzky do vzdialenej budúcnosti," reagoval politológ Miroslav Kusý z Univerzity Komenského.
SDKÚ a SMK projekt odmietli
Opozičné strany SDKÚ-DS a SMK odmietajú projekt spolupráce opozície v podobe, v akej ho dnes predstavil podpredseda KDH Daniel Lipšic. Obidva politické subjekty nesúhlasia s vytvorením tieňového kabinetu, ani s písomným záväzkom, že po voľbách v roku 2010 nepôjdu do koalície so žiadnou zo súčasných vládnych strán.
" Je to pokus o PR pána Lipšica. Nerobme hókusy pokusy s tieňovou vládou. Nemá to ani hlavu ani pätu. Nie je to ani nové, ani efektívne," povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Podľa jeho slov by každá opozičná strana mala "zabrať", a svojou politikou získať čo najviac percent v nasledujúcich parlamentných voľbách tak, aby synergickým efektom mali dnešné opozičné subjekty dosť hlasov na zostavovanie vlády.
Písomný záväzok o postupe po parlamentných voľbách zasa Janiš považuje za bianco šek, ktorý by opozícia nemala podpisovať, keďže dnes nikto nevie, aká bude situácia v roku 2010. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS predpokladá, že ide o Lipšicovu osobnú iniciatívu, lebo vie, že predseda KDH Pavol Hrušovský má na spoluprácu opozície iný názor.
Poslanec za SMK Gábor Gál pre TASR povedal, že v strane už skôr uvažovali o tieňovej vláde, ale táto myšlienka nenašla podporu. Jednotliví poslanci sa venujú svojim odborným oblastiam v profesných komisiách. Na margo Lipšicovho návrhu zdôraznil, že je nemožné zostavovať tieňovú vládu, pokiaľ strany nemajú ani v základoch vytvorené spoločné programové tézy. Gál si nevie predstaviť písomný záväzok o povolebnom postupe. Výsledky volieb môžu podľa neho všetko "preorať". Ako príklad spomenul premiéra Roberta Fica, ktorý pred voľbami v roku 2006 útočil na terajšiu opozíciu, že straší ľudí možnou vládou koalície Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. "Bola to dobrá rétorika, aby k nej dospel," dodal.
"Ide o víziu pána Lipšica, o ktorej zatiaľ nerokovali žiadne orgány KDH," konštatoval hovorca kresťanských demokratov Martin Krajčovič.
Vytvorenie tieňového kabinetu ešte v pondelok 25. februára odmietli všetci traja lídri opozičných strán.