Nepodmienečný trest 8 rokov a šesť mesiacov vymeral dnes senát Krajského súdu v Banskej Bystrici bývalému policajtovi Miroslavovi S. (36), ktorého uznal vinným za smrť Róma Karola Sendreia (51) z Magnezitoviec v okrese Revúca.
Miroslav S. sa podľa súdu dopustil ako verejný činiteľ zločinu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania. Rovnaký trest za rovnaký zločin dostal aj Ján K. (30).
Karol Sendrei zomrel ráno 6. júla 2001 na policajnej stanici v Revúcej.
Zo zavinenia smrti Sendreia prokurátor obžaloval aj ďalších šiestich bývalých policajtov z Jelšavy a z Revúcej. Sedemročný nepodmienečný trest uložil súd Ladislavovi K. (30) a štvorročný trest Romanovi R. (33), ktorí sa dopustili rovnakého zločinu ako Miroslav S.
Bývalého policajta Ondreja H. (33) odsúdil senát na dvojročný trest, jeho výkon mu však odložil podmienečne na tri roky. Marek U. (36) a Igor G. (32) dostali trest 18 mesiacov s podmienečným odkladom jeho výkonu na dva roky.
Senát rozhodoval aj o treste pre troch obvinených Rómov z Magnezitoviec, ktorých prokurátor obžaloval zo spáchania trestného činu násilia proti skupine osôb a proti jednotlivcovi. Päťmesačný trest s podmienečným odkladom výkonu na jeden rok uložil Petrovi S. Dopustili sa ho aj Petrov brat Karol a nevlastný brat Róbert G., od ich potrestania však súd upustil, pretože medzitým ich už za iný skutok potrestal iný súd a jeho trest pre nich považoval krajský súd za dostatočný.
Spod obžaloby senát dnes oslobodil Andreja H. (56), bývalého starostu Magnezitoviec, na ktorého dvore pred jeho rodinným domom sa začal konflikt, na konci ktorého bola Sendreiova smrť. Súd konštatoval, že Andrej H. sa pokusu trestného činu ublíženia na zdraví, z ktorého ho obžaloval prokurátor, nedopustil.
Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor sa k verdiktu súdu vyjadrí v stanovenej lehote. Odsúdení bývalí policajti tvrdia, že sú nevinní a proti rozsudku sa odvolali. Rómovia sa k nemu vyjadria v stanovenej lehote.
Incident, na ktorého konci bola smrť Karola Sendreia, sa začal popoludní 5. júla 2001 v Magnezitovciach na dvore Andreja H. po tom, ako tam prišiel Sendrei starší, aby si vyjasnil predchádzajúci zákrok starostovho syna, v tom čase policajta, na jeho syna Petra. Neskôr k jeho domu mali prísť aj traja Sendreiovi synovia, ktorí boli agresívni, preto domáci privolali policajtov. Tí ich, okrem jedného, ktorý ušiel, aj za pomoci starostu a jeho syna spacifikovali. Potom ich previezli do Jelšavy, kde ich údajne bili a kopali do nich. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti. Zranenia utrpeli aj synovia Sendreia Peter a nevlastný syn obete Róbert G. Prvý z nich až také, ktoré ohrozovali jeho život.
Podľa znalca z odboru súdneho lekárstva Karol Sendrei pred svojou smrťou prežíval niekoľko hodín mučivé útrapy. Na tele mal desiatky vonkajších a viacero vážnych vnútorných zranení. Jeho telo bolo po množstve úderov, kopancov a skákaní po ňom značne zdevastované. Medzi najzávažnejšie zranenia patrili dve trhliny na srdcovnici, ktoré spôsobili vykrvácanie do hrudníka. Poškodenú mal slezinu aj pečeň a odtrhnutý žlčník. Róm mal aj osemnásť zlomenín na rebrách. Poškodenú mal tiež dutinu lebečnú, opuch mozgu, zlomenú sánku a hrudnú kosť. Súdny znalec pred senátom uviedol, že takto zdevastované telo po úderoch a kopancoch a skákaní po ňom je výnimočným prípadom v praxi súdneho lekárstva.
Bývalí policajti však tvrdia, že voči Sendreiovi i jeho synom použili pri zákroku len zákonom povolené prostriedky, pretože sa bránili.