PREŠOV 28. februára (SITA) – Verejnú mienku v Prešove rozhýbala informácia, že spoločnosť Fecupral, s.r.o., ktorá prevádzkuje spaľovňu nebezpečných odpadov v Prešove na Budovateľskej ulici, chce rozšíriť svoju kapacitu 20-násobne a požiadala aj o súhlas na spaľovanie ďalších komodít - olejov a PCB látok. Konateľ spoločnosti Štefan Hanigovský na dnešnej tlačovej besede uviedol, že o jeho zámere zaznelo veľa skreslených informácií. Pravdou je, že ich dnešná kapacita je energetické zhodnotenie 1 000 ton nebezpečného odpadu za rok, ale reálne využitie je polovica. Oleje a PCB látky už spaľujú niekoľko rokov a PCB látky sú svetovo v útlme a budú nahradené inými materiálmi. Zámerom spoločnosti je zhodnocovať nebezpečný odpad z Prešovského a Košického kraja v objeme asi 16 tis. ton ročne. Preto požiadali o rozšírenie tejto kapacity na 21 tis. ton ročne, to však neznamená, že toto množstvo budú aj skutočne spaľovať.
Podľa Hanigovského „dobré nakladanie s odpadmi je požehnaním pre spoločnosť.“ Moderná Európa nejde cestou odkladania odpadov na skládky, ale budúcnosť je v ich triedení a ďalšom spracovaní. Čo sa nedá využiť ináč, zhodnotí sa organicky a premení na energiu. Podľa Hanigovského ich firma nikdy neporušila predpisy, vždy spĺňala emisné limity. V Prešove je až na ôsmom mieste ako znečisťovateľ. Prešla prísnymi normami EÚ a používa moderné technológie. Pokiaľ prejde zámer firmy s rozšírením kapacity spaľovne, obyvatelia Prešova sa nemajú čoho obávať, lebo použité najmodernejšie technológie zaručujú šesťstupňové čistenie, navyše nainštalujú aj dioxinový filter. Z vlastnej iniciatívy vypracovali štúdiu dopadu na obyvateľov a životné prostredie. „My nevyrábame nebezpečný odpad, ale ho likvidujeme. Najprimitívnejší spôsob je ukladanie odpadu na skládky, čím sa zamoruje vzduch, voda a pôda,“ uviedol Hanigovský.
Nesúhlasí ani s tvrdením, že nikde v Európe nie sú spaľovne vo veľkých mestách alebo v ich blízkosti. Ako príklad uviedol Amsterdam, Hamburg a menšie mestá v Nórsku. Slovensko by si malo brať príklad aj zo Švajčiarska, kde je 31 spaľovní, pričom je tam stop vytváraniu nových skládok odpadu. Hanigovský je presvedčený, že o zámere firmy Fecupral budú rozhodovať nezávislí a odborne kompetentní ľudia. Pokiaľ ich projekt neprejde, plánované investície zamerajú do zahraničia. Hanigovský spochybnil aj výstavbu bytov v tejto lokalite, lebo podľa územného plánu ide o priemyselnú zónu a nikto to nezmenil.
Mesto Prešov ako účastník konania dalo súhlasné stanovisko na rozšírenie kapacity spaľovne, ale na rokovaní na ministerstve životného prostredia sa za samosprávu nikto nezúčastnil. Tlačový tajomník radnice Michal Kaliňák zverejnil informáciu, že mesto vydalo súhlasné stanovisko iba v súvislosti s tým, že táto aktivita spoločnosti Fecupral korešponduje s územným plánom mesta. Súčasne radnica posunula na MŽP všetky pripomienky občanov proti rozšíreniu spaľovne. Primátor Prešova Pavel Hagyari sa vyjadril, že je proti spaľovni v meste a konkrétne v tejto lokalite sa majú stavať byty.