"Situácia s parkovaním na chodníkoch v meste je kritická," hovorí náčelník Mestskej polície v Žiline Stanislav Kľučka. Dlhodobé problémy s pohybom chodcov v meste spôsobujú autá zaparkované na chodníkoch.
Návštevníci sú prekvapení, podobné problémy v iných mestách nemajú. Podľa značiek rôznych okresov sa však aj oni rýchlo prispôsobujú. Centrum je v pracovné dni autami doslova zapratané, nový parkovací dom je takmer prázdny. Problémy majú matky s kočíkmi, ktoré často kľučkujú v premávke.
Rovnako je zlá aj viditeľnosť na križovatkách v centre mesta pre samotných vodičov. Mestská polícia podľa Kľučku nemôže konať, pretože vodiči zákon neporušujú.
VIDEO - Náčelník Mestskej polície dúfa v zmenu zákona
Za parkovanie nechce platiť tak veľa
"Prečo parkujem na chodníku? Lebo nechcem platiť," hovorí jeden z vodičov. Cena za parkovanie na vymedzenom parkovisku je podľa neho vysoká. "Ak by bolo nižšie parkovné, radšej by som stál mimo, tiež som proti parkovaniu na chodníku," hovorí. "Ale keď mám platiť minimálne dvadsať korún a idem len na chvíľku, radšej zaparkujem na chodníku. V Bratislave je to v centre za desať korún," hovorí mladý vodič.
Toho, že na chodníku zavadzia chodcom si je vedomý. "Zavadziam, ale podľa vyhlášky je tam priestor, ktorý má zostať voľný," hovorí. Denne sa počet takýchto prípadov ráta v stovkách.
VIDEO - Na chodníku parkujem, lebo nechcem platiť
Podľa Kľučku sa už pripravuje zákon, ktorý by mal problém vyriešiť. Udeľovať pokuty za parkovanie na chodníkoch potom bude štátna polícia. Do platnosti by zákon mohol prísť na jeseň tohto roka. Problém si uvedomuje aj radnica, dočasne ho chce riešiť zábranami pri vjazde na chodníky. Najskôr chcú však riešiť vodičov parkujúcich na zelených plochách.
Za desať minút šesť predvolaných
Privolaný mestský policajt vo štvrtok za desať minút na jedinej ulici v centre Žiliny predvolal na riešenie priestupku šiestich vodičov. V prípade ak neuposlúchnu výzvu, ktorú nájdu pod stieračom, čaká ich podľa neho predvolanie. Blokovacie papuče policajt zakladať nemôže.
O porušenie zákona ide ak na chodníku stojaci automobil obmedzí chodcov tak, že nemôžu prejsť. Rovnako musia mať podľa zákona voľný prechod aj matky s kočíkom. Priestupok mestská polícia zvyčajne rieši pokutou od 300 do 500 korún. Kľučka sa však už vraj stretlol aj s výkladom zákona, podľa ktorého obmedzením nie je ani situácia, keď matka s kočíkom musí zísť z chodníka na cestu.
Autor: Text, video: Michal Trško

Beata
Balogová
