Vysoké Tatry 28. februára (TASR) - Pozitívny posun v riešení aktuálnych otázok zonácie Tatranského národného parku (TANAP) potvrdili na dnešnom spoločnom výjazde vo Vysokých Tatrách minister životného prostredia Jaroslav Izák a ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.
Poukázali na nepriaznivý stav tatranského lesa v súvislosti s lykožrútovou kalamitou. Poveria preto štátnu ochranu prírody a lesnícke centrum, aby do konca marca definovali šírku zóny, ktorá zabráni šíreniu podkôrneho hmyzu. Spresnili, že v najvyššej piatej zóne nebudú žiadne zásahy. V štvrtom stupni budú vykonávané preventívne opatrenia na základe konkrétnych výnimiek.
V ostatných nižších zónach nebude potrebný osobitný súhlas na hospodárenie v lesoch, avšak rešpektovať treba ochranu vtáčích území.
Minister zdôraznil nevyhnutnosť urýchlene prijať novelu zákona 543 o ochrane prírody a krajiny. Pokračovať budú rokovania s neštátnymi vlastníkmi lesov v súvislosti s ich odškodnením za obmedzené hospodárenie. Takmer polovica územia TANAPu patrí neštátnym vlastníkom. S ich zástupcami našli dnes šéfovia rezortov spoločnú reč, čo potvrdili aj samotní vlastníci.
Oprávnené nároky súkromníkov plánuje rezort riešiť viacerými spôsobmi - výkupom pozemkov, prideľovaným náhradných, nájmom či zmluvnou náhradou. Treba stanoviť však výšku nájmu, prípadne odškodnenia. Hovorí sa o sume 500 až 600 miliónov korún, ale zatiaľ to nikto presne nevyčíslil.
"Budeme sa stretávať každé dva mesiace, aby novela zákona 543 bola čím skôr predložená do vlády. Predpokladáme, že to bude v máji a do parlamentu by sa mohla dostať v jesenných mesiacoch," uviedol Izák.
Ministerka pôdohospodárstva na otázku, či sa opatrenia v boji proti podkôrnemu hmyzu dotknú aj časti Tichej a Kôprovej doliny v 4. stupni ochrany, odpovedala, že zatiaľ sa s nimi neuvažuje. Problematikou sa v súčasnosti zaoberá Európska komisia.
Prostriedky na náhradu ujmy neštátnym vlastníkom by sa mali čerpať predovšetkým zo štátneho rozpočtu. Vstupné do chránených území obidvaja šéfovia rezortov odmietli. Na otázku, či sa uvažuje zo zrušením sezónnej uzávery vysokohorských chodníkov v TANAPe, odpovedali, že prioritou je zonácia, program starostlivosti o národné parky, od ktorej sa budú odvíjať ďalšie kroky v súvislosti s návštevným poriadkom.
Podľa Izáka možno predpokladať iba minimálne korekcie hraníc jednotlivých zón. Rozsah bezzásahovej zóny by sa nemal meniť. Lyžiarske areály budú témou piatkového (29. februára) rokovania s predstaviteľmi samospráv.