Banská Bystrica 29. februára (TASR) - Technicko-finančnú štúdiu o odpadovom hospodárstve v Banskobystrickom kraji zverejnil na verejnú diskusiu Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na svojej web stránke www.vucbb.sk. Jej cieľom je podľa autorov poskytnúť pre BBSK dostatok podkladov pre ďalšie plánovanie rozvoja odpadového hospodárstva a minimalizovať negatívne vplyvy súčasného spôsobu nakladania s komunálnymi odpadmi v kraji na životné prostredie.
Ako dnes uviedla pre TASR Daniela Bímová z odboru regionálneho rozvoja, územného plánovania a životného prostredia BBSK, k štúdii sa môžu občania, obce, mestá i environmentálne organizácie vyjadriť do 10. marca 2008. Objektívne stanoviská sa budú snažiť zapracovať.
Podľa údajov Štatistického úradu SR má produkcia komunálneho odpadu v SR stúpajúcu tendenciu. V roku 2006 vzniklo v SR celkom 1 623 306 ton komunálneho odpadu, čo zodpovedá priemerne 301 kg na jedného obyvateľa. Z porovnania medzi jednotlivými krajmi v SR vyplýva, že v roku 2006 sa vyprodukovalo najviac komunálneho odpadu v Trnavskom kraji, ktorý predstihol dovtedy vedúci Bratislavský kraj. Banskobystrický kraj je na druhej strane pomyselnej tabuľky, keď zaostal v porovnaní za slovenským priemerom o vyše 50 kg na obyvateľa, a to aj napriek tomu, že rozlohou 9455 km2 sa radí na prvé miesto medzi vyššími územnými celkami na Slovensku.
Štúdia sa zaoberá aj separovaním, odpadmi zo záhrad a parkov (vrátane odpadov z cintorínov) a biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi, ktorých sa v BBSK vyprodukuje ročne asi 12 tisíc ton. Je paradoxné, že najviac odpadov za rok na obyvateľa vzniká v banskobystrickom regióne v najmenšom okrese Banská Štiavnica - 384 kg na obyvateľa, čo o viac ako 58 percent prekračuje priemer celého kraja. Najmenej komunálnych odpadov produkujú občania v okrese Veľký Krtíš.
Podľa Eurostatu v roku 1995 každý Európan vyprodukoval v priemere 460 kg komunálneho odpadu, v roku 2004 toto množstvo vzrástlo na 520 kg na osobu a do roku 2020 sa predpokladá ďalší nárast na 680 kg na osobu.