Bratislava 29. februára (TASR) - Do najväčšieho súťažno-vzdelávacieho projektu na Slovensku v oblasti ľudských práv sa zapojilo 3976 študentov z 272 gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť. Jubilejný desiaty ročník Olympiády ľudských práv sa nesie v znamení kampane Zastavme domáce násilie na ženách.
Vo februári sa na Slovensku uskutočnilo osem krajských kôl, v ktorých vystúpilo 292 najlepších študentov. Presne 64 z nich sa prebojovalo do finále. Finalisti sa stretnú od 17. do 19. marca v Liptovskom Jáne a ich vedomosti a znalosti z oblasti ľudských práv preverí medzinárodná porota zložená z významných hostí a odborníkov.
"Olympiáda ľudských práv je najväčším a najprestížnejším súťažno-vzdelávacím projektom pre študentov všetkých stredných škôl na Slovensku. Každoročne priláka približne 4000 aktívnych účastníkov," myslí si predseda Celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv Viliam Dolník.
"Olympiáda je jedinečnou príležitosťou pre mládež, ktorá sa stáva zárodkom budúcej intelektuálnej elity Slovenska, dostať sa na významné medzinárodné konferencie a zahraničné študijné stáže venované problematike dodržiavania ľudských práv," dodal Dolník.
Počas prvého finálového dňa, 17. marca, čaká študentov riešenie prípadových štúdií zameraných na porušovanie ľudských práv vo svete. Večer pre nich organizátori pripravili moderovanú diskusiu na tému Ľudské práva a Olympijské hry v Číne. Garantmi diskusie sú Hnutie Human a organizácia Internationale Gesellschaft Für Menschenrechte (IGFM).
Nasledujúci deň budú súťažiaci obhajovať vlastné eseje. Tento rok si mohli vybrať z piatich tém. Tému Zastavme domáce násilie voči ženám navrhlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva prišlo s témou Mám kamaráta Róma aj skína... a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku zastrešuje tému Prínos Európskeho parlamentu v oblasti ľudských práv. Vyhlasovateľmi ďalších dvoch tém Význam náboženskej slobody a tolerancie pre našu spoločnosť a Potrebuje demokracia obmedzenie slobody prejavu, aby sa mohla brániť? sú nadácie Friedrich Ebert Stiftung a Konrad Adenauer Stiftung. V predvečer rozhodnutia o celkovom víťazovi súťaže sú na programe zaujímavé workshopy.
V posledný finálový deň vystúpi pred porotou 12 najlepších súťažiacich. Ich úlohou bude pohotovo zareagovať, vymyslieť riešenie a vyjadriť názor na problém z oblasti ľudských práv, na ktorý poukážu členovia poroty. Popoludní sa uskutoční slávnostné vyhlásenie výsledkov desiateho ročníka Olympiády ľudských práv za prítomnosti podpredsedu vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča, poslancov EP Petra Šťastného a Edit Bauer, zástupcov Ministerstva školstva SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a ďalších významných hostí z domova i zo zahraničia.
Medzinárodná porota súťaže je zložená z uznávaných odborníkov na problematiku dodržiavania ľudských práv. Jej členmi sú napríklad profesor Rumen Valchev z katedry UNESCO v bulharskej Sofii, profesorka Jiřina Šiklová z Karlovej univerzity v Prahe a profesor Miroslav Kusý z katedry UNESCO v Bratislave, ktorý je zároveň odborným garantom Olympiády ľudských práv.
Olympiádu ľudských práv vyhlasuje každoročne Ministerstvo školstva SR a koná sa pod záštitou vicepremiéra Čaploviča. Organizátormi podujatia sú Občianske združenie OLYMP a organizácia Ministerstva školstva SR IUVENTA. Spoluorganizátorom súťaže je Európsky parlament, Informačná kancelária Slovensko. Cieľom súťaže je budovať a presadzovať právne povedomie o ľudských právach vo všetkých komunitách mládeže.