Piešťany 29. februára (TASR) - Pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podala skupina poslancov mestského zastupiteľstva mesta Piešťany pred niekoľkými dňami podnet generálnemu prokurátorovi SR Dobroslavovi Trnkovi. Skutku sa mali dopustiť Slovenské liečebné kúpele Piešťany (SLKP) a.s. uzatvorením zjavne nevýhodných zmlúv. Nimi sa majú tunelovať a poškodzovať práva minoritného akcionára, ktorým je mesto Piešťany.
Predmetné zmluvy boli podľa podania uzatvorené ešte v roku 2002 medzi Danubius Hotels Spa Budapešť a SLKP Piešťany. Prvá zaväzuje SLKP platiť 1 percento z obratu spoločnosti Danubius za poskytnutie obchodnej značky. "Ide pritom o desiatky miliónov Sk. Je zarážajúce, že kúpele Piešťany so stáročnou tradícou platia za značku firme, ktorá bola registrovaná v roku 1997," uvádza sa v podaní. Druhou je dohoda o rozvrhu nákladov. "Podľa nej musia kúpele platiť za priame i nepriame náklady. Nazdávame sa, že ide znovu len o tunelovanie a peniaze z Piešťan končia v Maďarsku bez toho, aby to malo kladný vplyv na zvýšenom počte pacientov v kúpeľoch a teda i tržbách a zisku," napísala skupina poslancov generálnemu prokurátorovi. V podnete ďalej uviedli, že napriek tomu, že SLKP v poslednom období prepustili už 800 zamestancov, hospodárenie končí niekoľko rokov so stratou, takže mesto Piešťany nemá ako akcionár žiadny príjem. Na túto skutočnosť majú podľa autorov podnetu nemalý vplyv aj spomínané zmluvy.
Podanie podnetu na generálnu prokuratúru TASR potvrdila hovorkyňa Svetlana Husárová s tým, že o ďalšom postupe rozhodne Trnka v najbližších dňoch. Primátor Piešťan Remo Cicutto, ktorý je v tomto týždni na dovolenke, sa prostredníctvom svojej hovorkyne vyjadril, že nevie o takejto iniciatíve poslaneckého zboru. Mesto Piešťany sa však v lete začalo zaoberať možnosťou odpredaja svojho desaťpercentného podielu v SLKP, lebo zisk z nej považovalo za nízky. Primátor v auguste 2007 skonštatoval, že za posledných päť rokov mesto získalo z majetkovej účasti v SLKP približne 1 milión Sk. Poslanci sa vtedy zhodli, že ak kúpele nevykazujú priamy ekonomický benefit, mesto by malo s ostatnými akcionármi rokovať o odpredaji. Zatiaľ k nemu neprišlo.
Podľa hovorkyne SLKP Jany Beňačkovej o podaní nemajú kúpele zatiaľ žiadne informácie. "SLKP nespravujú žiaden cudzí majetok," uviedla vo svojej reakcii. Ako dodala, prevádzkové výnosy SLKP v roku 2007 dosiahli výšku 1,097 miliardy Sk, prevádzkové náklady 1,097 miliardy Sk, prevádzkový hospodársky výsledok bol 281 tisíc Sk. Celkové výkony sú vyčíslené na 1,120 miliardy Sk, z toho 92 miliónov Sk ako investície. Náklady dosiahli podľa hovorkyne kúpeľov výšku 1,145 miliardy Sk, z čoho 22 miliónov bola kurzová strata. Celková strata za rok 2007 bola 24,853 milióna Sk. Ako Beňačková dodala, SLKP však preinvestovali do rozvoja kúpeľov za posledných päť rokov 1,5 miliardy Sk a plánujú preinvestovať ďalšiu 1,5 miliardy Sk do roku 2015.
Väčšinový majiteľ kúpeľov je maďarská medzinárodná hotelová sieť DHG - Danubia Hotels Group, patriaca do anglickej spoločnosti CP Holdings Ltd.