Banská Bystrica 29. februára (TASR) - Podnik Lesy SR, š.p., plánuje v Bystrej doline v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) vybudovať viac ako 15 kilometrov lesných ciest určených na ťažbu dreva. Viaceré z nich majú viesť aj po časti turistického a zážitkového chodníka, ktorý tam v rokoch 2006 a 2007 vybudovala Správa NAPANT-u, s finančnou podporou Nadácie Ekopolis. Tvrdia to predstavitelia tejto nadácie, ktorá na vybudovanie spomínaného chodníka poskytla bezmála 1 milión korún.
"Približne 6,5 kilometra dlhý chodník spája rekreačné centrum Tále s lyžiarskym strediskom na južných svahoch Chopku. Nahradil turistický chodník, ktorého časť viedla po štátnej asfaltovej ceste. Na novom sú miesta na oddych s lavičkami, studničkami, mostíkmi, altánkom a siedmimi informačnými tabuľami," konštatoval programový manažér Nadácie Ekopolis Ján Roháč.
Hlavným cieľom Správy NAPANT-u bolo sprostredkovať návštevníkom zážitok z prirodzenej obnovy lesa, bez ľudských zásahov, po veternej smršti z novembra 2004 a porovnanie tohto riešenia s tradičným lesníckym prístupom k obnove lesa po takýchto udalostiach. To bol hlavný dôvod, prečo tento projekt podporila Nadácia Ekopolis. Chodník vybudovali veľmi šetrne, v náročných terénnych podmienkach a so súhlasom podniku Lesy SR.
Spomínaný chodník by nemal byť v tejto oblasti jediný. Lesy SR, š.p., tu totiž plánujú vybudovať náučný chodník Gápeľ, ktorý by sa mal napájať na už vytvorený zážitkový chodník. Vznikol by tak jedinečný priestor, kde by mohli návštevníci Nízkych Tatier v relatívnej blízkosti významných turistických a rekreačných centier spoznať a precítiť zážitok z "divočiny", z lesa, ktorý sa vyvíja len podľa prírodných zákonitostí, zdôraznil Roháč.
Túto jedinečnú šancu však ohrozuje zámer výstavby lesných ciest, ktoré začiatkom februára 2008 povolil Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici. Ohrozujú ho aj následná ťažba dreva, či chemické postreky. Hoci argumenty lesníkov o extrémnom rozšírení podkôrnikovej kalamity majú svoju váhu, bude dobre, ak sa už vybudovaný ušetrí. V opačnom prípade vyjde nazmar nielen investovaná energia a finančné prostriedky, ale a to je to najhoršie aj krehké porozumenie, ktoré sa spoločným prístupom zainteresovaných k budovaniu náučných chodníkov v tomto exponovanom priestore začalo nádejne vytvárať, dodal Roháč.
"Zo šiestich lesných ciest, ktoré Odštepnému závodu Čierny Balog podniku Lesy SR, š.p., schválil Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici, lesníci v tomto roku plánujú vybudovať tri. Nie je medzi nimi žiadna, ktorá by mala pretínať trasu spomínaného zážitkového chodníka, vybudovaného správou NAPANT-u. Ak sa tieto cesty ukážu byť postačujúce pre zákrok lesníkov proti kalamitnému premnoženiu podkôrneho hmyzu, ďalšie v tejto lokalite už budovať nebudú," reagoval na tvrdenie predstaviteľov Ekopolisu hovorca podniku Lesy SR Peter Gogola.
Spomínané tri cesty budú v teréne trasované za účasti pracovníkov NAPANT-u. V prípade, že v budúcnosti bude potrebné vybudovať aj cestu, ktorá zasiahne do trasy chodníka, k vytýčeniu trasy lesníci pozvú zástupcov NAPANTu aj Ekopolisu. Pôvodný zámer náučného chodníka lesníci neplánujú narušiť, ani inak obmedziť, uviedol Gogola.