NITRA 29. februára (SITA) – Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada viac kompetencií na riešenie hlučnosti a statickej dopravy v mestách. Zhodli sa na tom členovia prezídia na dnešnom zasadnutí v Nitre. „Legislatívne kroky nie sú vždy v súlade so záujmami miest a ich obyvateľov. Chceme riešiť hlučnosť v našich mestách, spracovávali sme príslušné nariadenia a zrazu sme sa pred záverom dozvedeli, že kompetenciu nám parlament odobral,“ uviedol na tlačovej konferencii prezident ÚMS a primátor Trnavy Štefan Bošnák. Podľa jeho slov je hlučnosť v mestách veľmi vážny problém a v súčasnosti nemajú samosprávy možnosť to riešiť.
Spoločne so Združením krajských miest a niektorými ďalšími organizáciami chce ÚMS dosiahnuť legislatívnu zmenu v oblasti statickej dopravy. Keďže daň za dočasné parkovanie vypadla k 1. januáru zo zákona o miestnych daniach, mestá už nemôžu tieto poplatky vyberať. Najmä väčšie mestá sú však preplnené autami a parkovné pomáha aspoň sčasti odbremeniť ich centrálne časti. Únia už pripravuje návrh úpravy konkrétnych paragrafov príslušných zákonov. Taktiež by chcela presadiť, aby veľkí investori, ktorí zaťažujú dopravu, odviedli mestu finančné prostriedky na riešenie dopravných problémov. Poukazuje aj na to, že okrem Bratislavy a Košíc spravujú mestá len miestne komunikácie, a preto majú veľké problémy s bezpečnosťou cestnej premávky.
„Nemáme šancu obmedzovať počet smrteľných úrazov pri premávke. Chceli sme riešiť aj otázku merania rýchlosti, aj toto nám však bolo zamietnuté,“ skonštatoval Bošnák.
Prezídium ÚMS vyzýva poslancov NR SR na stiahnutie pripravovanej novely stavebného zákona, ktorý je podľa nich snahou obmedziť suverenitu nezávislého rozhodovania miest a obcí a ignoruje záujmy a názory ich obyvateľov. Novela povoľuje podnikateľom vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. To znamená, že ak nový územný plán bude proti ich podnikateľským zámerom, stavebné úrady by mali vydávať územné rozhodnutia podľa starého plánu.
ÚMS tiež žiada parlament o stanovenie jasných pravidiel v evidencii obyvateľov. Poukazuje na účelový nárast počtu obyvateľov hlavne v obciach. „Súčasná legislatíva umožňuje prihlásiť sa na trvalý pobyt hocikomu bez ohľadu na to, či má možnosť aj bývať v tom meste či obci,“ uviedol Bošnák.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.