Bratislava 29. februára (TASR) - Parlamentné politické strany neočakávajú v blízkej dobe rokovania o zrušení tzv. Mečiarových amnestií, ktorými vtedajší premiér a zastupujúci prezident Vladimír Mečiar zastavil vyšetrovanie v kauze zavlečenia Michala Kováča ml., syna bývalého prezidenta SR, do Rakúska. Práve v pondelok 3. marca uplynie desať rokov od vydania amnestií.
Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič (Smer-SD) je toho názoru, že je potrebné na takéto udalosti upozorňovať a informovať aj tých, ktorí už zabudli. "Vtedy predseda vlády zastupoval prezidenta, také je znenie Ústavy, tak rozhodol a nepovažujem za potrebné tieto amnestie prelamovať ústavnými zákonmi." Podľa jeho slov je to inštitút, ktorý, ak je raz prijatý, nemal by byť menený. Čaplovič vyjadril nesúhlas aj s amnestiou prezidenta Michala Kováča, ktorý ju udelil svojmu synovi obvinenému v kauze Technopol. "Nemusím s tým súhlasiť, ale musím uznať, že je to legitímne," dodal pre TASR.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš pripomenul, že SDKÚ-DS v Národnej rade SR vždy podporila ústavný zákon, ktorý by dal možnosť orgánom činným v trestnom konaní dovyšetrovať únos. "Treba urobiť spravodlivosti zadosť, nech sa to došetrí, aby to ani v budúcnosti netraumatizovalo spoločnosť." Podľa neho rok 1998 "chvalabohu" urobil priehradu nedemokratickým pravidlám a nábehu na nedemokratické smerovanie Slovenska.
Poslanec za SMK Gábor Gál si myslí, že nie je možné zrušiť amnestie, ale otvárať kauzy má vždy význam, "aby sme sa do budúcna ponaučili". Na základe poznatkov o prípade hovorí, že išlo o štátny teror, ktorý nemá obdobu v demokratických krajinách. "Vieme, že orgány činné v trestnom konaní sa niekedy hrajú s citmi občanov," mieni. Nevie si ale predstaviť, že by bol prijatý mimoriadny ústavný zákon zrušujúci amnestie. "Určité veci nevieme spraviť legislatívnou činnosťou," vysvetlil a poukázal na problém spätnej účinnosti takéhoto zákona. Tá je možná len v prípade, že by bola na prospech páchateľa. "Spoločnosť sa musí aj pri volebných urnách správať tak, aby sa to neopakovalo," dodal Gál pre TASR.
Martin Fronc, podpredseda KDH, uistil, že postoj hnutia je v tejto veci nemenný. "Niekoľkokrát sme predložili návrh na zrušenie amnestií, ale otázka, kedy to zase predložíme, dnes tak nestojí, lebo ochota podporiť takúto iniciatívu je veľmi malá," konštatoval. Myslí si však, že Slovensko sa s týmto prípadom musí vyrovnať.
Katarína Tóthová z ĽS-HZDS pre TASR zopakovala, že zrušenie amnestií je právne absolútne nemožné. "Pokiaľ KDH vychádza s takouto iniciatívou, je to čisto otázka na propagovanie a zviditeľnenie," prízvukovala. Táto téma, ako sa vyjadrila, je oživovaním niečoho, čo je umelo živené. "Napríklad smrť Duckého, ktorá bola jednoznačne kritickou záležitosťou, absolútne nikoho nezaujíma. Sú veci, na ktoré by sa bolo treba viac sústrediť," dodala.
Predseda SNS Ján Slota sa k téme nechcel vyjadriť.