Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 19.4.2001

Malíková sa vracia ako manželka občana Ruska, zostáva ale slovenským politikom

Moskva 19. apríla (TASR) - Štyridsaťjedenročná poslankyňa NR SR a predsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Malíková sa po svojom pobyte v Ruskej federácii, ktorý priniesol úradné potvrdenie zásadnej zmeny v jej osobnom živote, nebude viac než doteraz zaujímať o problematiku Ruskej federácie a slovensko-ruských vzťahov. Manželka 45-ročného ruského podnikateľa Alexandra Belousova je totiž presvedčená o tom, že aj Slovenská republika má problémov dosť. Vyplýva to z jej exkluzívneho rozhovoru pre TASR a STV pred odletom z Moskvy späť na Slovensko.

"Tých problémov má dosť hlavne Slovensko. Som slovenský politik, čiže mňa bude zaujímať riešenie problémov Slovenskej republiky. Myslím si, že vzťahy s každou krajinou je potrebné mať také, aby sme z toho mali prospech hlavne my, aby z toho mala prospech SR. To ma vždy zaujímalo a aj bude zaujímať," povedala dnes šéfka národniarov A. Malíková krátko pred odletom z Moskvy.

Dnes na Slovensku pravdepodobne najsledovanejší mladomanželský pár, ktorý si svoje dvojjazyčné "áno, da" a "da" povedal v utorok 17. apríla v obradnej sieni v ruskom meste Ivanovo približne 300 kilometrov na východ od Moskvy v úzkom rodinnom kruhu, čakajú v SR do mesiaca ešte ďalšie dva obrady - v katolíckom a pravoslávnom kostole. Termíny však zatiaľ nie sú dohodnuté.

Kým na obrade a následnej malej svadobnej hostine v 400-tisícovom meste Ivanove bol prítomný len asi tucet hostí a z médií ako jediní zástupcovia TASR, obrady v SR by mali byť pre väčší okruh príbuzenstva a hostí. Medzi svadobčanmi by mali byť aj poslanci za SNS. Malíková však nič nemení na svojom stanovisku, že jej vydaj je jej súkromnou záležitosťou. "Myslím si, že sú to súkromné záležitosti," konštatovala. "Aj politik je len človek!"

Niektoré médiá, ktoré sa v správach o svadbe A. Malíkovej neodvolali na TASR, priniesli okrem formulácií a celých viet zo servisu TASR aj zavádzajúce tvrdenie, že Malíková a Belousov mali v Rusku obrad v pravoslávnom kostole, ktorý nechal A. Belousov zrekonštruovať. Obrad bol pritom v skutočnosti civilný v sobášnej sieni mestského úradu v Ivanove. Čiastočne zrekonštruovaný kostolík v obci Černcy asi 35 kilometrov od mesta Ivanovo budúci mladomanželia v deň obradu vôbec nenavštívili a zavítali doň len počas veľkonočných sviatkov, ktoré tento rok pripadli v pravoslávnom Rusku na rovnaký termín ako v západnom kresťanskom svete. "Je tam ešte veľmi veľa roboty, pretože to boli len ruiny," povedala dnes A. Malíková o kostole, ktorého obnovu zaplatil jej manžel.

Podnikateľské aktivity svojho manžela Malíková nekomentuje. "Nie som jeho daňový audítor," konštatovala. Samotný A. Belousov dnes TASR potvrdil, že trestné stíhanie voči jeho osobe v Rusku, ktoré viedlo dokonca k pátraniu prostredníctvom Interpolu, bolo príslušnou ruskou vojenskou prokuratúrou už v januári 2001 zrušené. Podrobnosti tejto kauzy manžel A. Malíkovej neuviedol, vysvetlil však, že v Rusku býva prokuratúra často nástrojom nekalého konkurenčného boja, čo považuje za súčasť fenoménu "biznis po rusky".

Alexander Belousov sa venuje oblasti stavebníctva a finančného konsultingu, podniká v Rusku, na Ukrajine, v USA a na Slovensku. Považuje sa za úspešného podnikateľa a v jeho stopách kráča aj jeho syn, ktorý vyštudoval v Spojených štátoch a na burze na Wall Street zastupuje niekoľko bánk.

Manželia A. Malíková a A. Belousov budú bývať v Bratislave, doma sa budú rozprávať po slovensky. Každý z manželov si ponechal svoje doterajšie priezvisko a na spoločnom priezvisku detí sa zatiaľ nedohodli. "Ja vyznávam (tézu): Na Slovensku po slovensky. Alexander po slovensky veľmi dobre rozumie a ja rozumiem veľmi dobre po rusky," povedala A. Malíková v utorok v rozhovore pre TASR v sobášnej sieni ruského Ivanova niekoľko minút po obrade.


NATO posúdi pokrok Slovenska

Brusel 19. apríla (TASR) - Severoatlantická rada (NAC), zložená zo stálych predstaviteľov 19 členských krajín NATO, prerokuje v piatok v Bruseli správu o pokroku Slovenska v plnení úloh akčného plánu členstva (MAP). Slovenskú delegáciu povedú minister zahraničných vecí Eduard Kukan a šéf rezortu obrany Jozef Stank.

Podľa slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Buriana bude piatkové zasadnutie "devätnástky" a Slovenska veľmi dôležité, pretože v mnohom napovie, ako aliancia vníma našu krajinu z pohľadu napĺňania kritérií členstva.

"Stretnutie bude veľmi dôležitým signálom pre členské krajiny v rámci rozbiehajúcej sa diskusie o pokračovaní procesu rozšírenia," povedal dnes Burian v rozhovore pre TASR. Upozornil však, že ešte dôležitejší bude tretí cyklus hodnotenia akčného plánu členstva, ktorý bude vrcholiť na jar budúceho roku pred jesenným summitom NATO v Prahe, ktorý by mal rozhodnúť o ďalšom rozšírení.

Slovenská delegácia bude v piatok v Bruseli prezentovať pokrok v stave pripravenosti SR prevziať povinnosti a záväzky členstva a obhajovať postavenie Slovenska ako silného kandidáta na získanie pozvánky do NATO. Základ pre rokovania vytvorilo marcové zasadnutie Politicko-vojenského riadiaceho výboru NATO a SR, ktoré podrobne posúdilo stav prípravy vo vojenskej oblasti.

"Hodnotenie z tohto zasadnutia odráža pozitívny posun vo vojenskej oblasti, predovšetkým v posilňovaní princípov koncepčnosti obranného plánovania a realizmu v prístupe Slovenska k implementácii úloh z akčného plánu členstva. Do veľkej miery je zachytené aj v správe o pokroku, tá sa však samozrejme zaoberá všetkými piatimi kapitolami MAP, okrem vojenskej teda aj politickou, ekonomickou, legislatívnou a bezpečnostnou," uviedol Burian.

Aliancia podľa slovenského veľvyslanca vidí aj určité slabé miesta v procese prípravy, ktoré sú v správe definované, najdôležitejšie však je, že vníma pozitívny trend riešenia a odstraňovania týchto slabých miest.

"Nikto nečaká, že Slovensko bude krajina, ktorá bude absolútne pripravená na úrovni tých členov aliancie, ktorí majú za sebou dlhé roky členstva. Každý však očakáva, že to minimum v politickej, ekonomickej a vojenskej oblasti bude Slovensko schopné zvládnuť," zdôraznil Burian.

Celý akčný plán členstva, ktorý je výsledkom washingtonského summitu NATO v roku 1999, sa podľa Buriana podobá štruktúre rokovaní o vstupe, ktoré pri prijímaní do aliancie absolvovali Česko, Maďarsko a Poľsko. Slovensku to umožňuje oveľa efektívnejšiu prípravu.

"My už v tomto období riešime mnohé otázky, ktoré prví noví členovia riešili až po pozvaní. Dostávame sa teda skutočne do štádia pripravenosti, ktoré bude omnoho vyššie než pri posudzovaní pripravenosti (v roku 1997 na summite) v Madride," konštatoval slovenský veľvyslanec pri NATO.

Preto je však podľa neho toto posudzovanie omnoho náročnejšie a technické aspekty vojenskej pripravenosti budú mať omnoho väčšiu váhu, ako pri pozvaní prvých troch krajín.


Veľvyslanec SR bude v USA presviedčať o potrebe rozšírenia NATO

Brusel 19. apríla (TASR) - S cieľom predstaviť americkej odbornej i laickej verejnosti význam a úlohy Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC), ktorá združuje členské štáty Severoatlantickej aliancie a partnerské krajiny, odcestujú v sobotu na sedemdňové turné po USA veľvyslanci Slovenska, Českej republiky, Rumunska a Slovinska pri NATO. Jednou z dominantných tém stretnutí bude rozširovanie aliancie.

Cesta sa koná pri príležitosti 10. výročia vzniku euro-atlantického partnerstva, ktoré je unikátnym fórom pre pravidelné politicko-bezpečnostné konzultácie a praktickú vojenskú spoluprácu medzi alianciou a partnermi. Momentálne tvorí EAPC 19 členských krajín NATO a 27 partnerských štátov, vrátane Slovenska.

Stáli predstavitelia štyroch krajín v bruselskom sídle NATO, medzi ktorými bude aj slovenský veľvyslanec Peter Burian, navštívia od 21. do 28. apríla Washington, New York, Chicago a San Francisco, vystúpia v americkom Kongrese, Atlantickej rade USA, na Princetonskej a Stanfordskej univerzite a stretnú sa so zástupcami médií i podnikateľských kruhov.

"Už teraz máme signály, že táto cesta je prijímaná s mimoriadnym záujmom, takže verím, že bude prínosom pre lepšie pochopenie zo strany americkej verejnosti, prečo je pokračovanie procesu rozširovania (NATO) dôležité pre posilnenie bezpečnosti v celej euroatlantickej oblasti, vrátane bezpečnosti USA," povedal TASR pred odchodom do USA Burian.

Jednou z dominantných tém stretnutí, ktoré veľvyslanci v USA absolvujú, bude podľa Buriana i ďalšie rozšírenie NATO. "V tomto smere je cesta veľmi dobre načasovaná, pretože sa koná v období, keď sa začína utvárať názor v novej administratíve na túto otázku. Stretnutia budú veľmi dobrou príležitosťou na prezentáciu našich stanovísk a názorov, výsledkov v procese prípravy na členstvo a potenciálneho prínosu Slovenska pre bezpečnosť aliancie," uviedol slovenský veľvyslanec pri NATO.

Návšteva štyroch veľvyslancov v USA je prvou zo série ciest, ktoré predstavitelia EAPC pri príležitosti 10. výročia partnerstva uskutočnia v tomto roku do členských i partnerských krajín.


Pod taktovkou Petra Lipu odštartuje piaty ročník festivalu Polička Jazz

Praha 19. apríla (TASR) - Stredočeské mesto Polička, ktoré je rodiskom hudobného skladateľa Bohuslava Martinů, v priebehu piatku a soboty ovládne jazz. Fanúšikovia tohto hudobného žánru sa zídu na piatom ročníku jazzového festivalu Polička Jazz, ktorého dramaturgom je od jeho vzniku známy slovenský jazzman Peter Lipa.

Zostavovania festivalového menu sa Lipa chopil už pri príprave prvého ročníku festivalu, píše dnes český denník Mladá fronta Dnes (MfD). "Moja dramaturgia je kompromisom medzi tým, čo by som chcel a čo umožnia finančné prostriedky," uviedol dramaturg Lipa, ktorý spravidla na festivale vystupuje aj ako účinkujúci.

Základnou osou festivalu sú vystúpenia stredoeurópskych kapiel a jeden až dvaja hostia zo zámoria. Tohtoročný festival bude viac zameraný na blues.

Medzi účinkujúcimi sa tento rok objaví Čechoameričan a absolvent slávnej Berklee College of Music Joseph Bobby Houda s kapelou Gamba Blues Band, poľský bluesman Slawek Wierzcholski, Peter Lipa s jeho kapelou a americko-nemecká kapela Tommie Harris and Seveth Son. V sobotu sa okrem pražského Bohemia Big Bandu predstaví aj slovenský gitarista Andrej Šeban a jeho Band. Okrem nich vystúpi aj nestor českého blues Jan Spálený a jeho Amatérske združenie profesionálnych muzikantov. Festival ukončí Aron Burton s Chicago Blues Bandom.

Polička Jazz nie je jedinou akciou, keď sa mestečkom ozýva jazz a v priebehu celého roku sa tu konajú pravidelné jazzové stretnutia.


Česká vláda schválila dohodu medzi SR a ČR o vojnových hroboch

Praha 19. apríla (TASR) - Česká vláda vyslovila na svojom stredajšom zasadaní súhlas s návrhom dohody medzi Českou republikou a Slovenskou republikou o vojnových hroboch.

Ako dnes uviedol hovorca českého vládneho kabinetu Libor Rouček, účelom dohody je zabezpečiť starostlivosť o české, slovenské a spoločné vojnové hroby, ktoré sa nachádzajú na území SR a ČR. Dohoda by mala zároveň upraviť vzťahy zmluvných strán súvisiace so starostlivosťou o spoločné vojnové hroby, ktoré sa nachádzajú mimo územia oboch krajín.

Vláda podľa Roučka zmocnila českého ministra obrany Vladimíra Vetchého a veľvyslanca ČR v Bratislave Rudolfa Slánskeho, aby po schválení dohody vládami oboch krajín dohodli termín podpisu dokumentu.


Vatikán je pokiaľ ide o biskupa maďarskej menšiny v SR opatrný

Vatikán 19. apríla (TASR) - Podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky v novembri počas stretnutia s vatikánskym štátnym podtajomníkom pre vzťahy so štátmi Celestinom Migliorem nastolil otázku, či by maďarská menšina na Slovensku nemohla mať svojho biskupa, potvrdil dnes v rozhovore pre TASR veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marián Servátka.

Svätá stolica je pokiaľ ide o biskupa maďarskej menšiny na Slovensku opatrná, uviedol Migliore a zároveň konštatoval, že Vatikán nechce nič urýchľovať. "Nech sa vec vyvinie prirodzene," uviedol Migliore.

Mons. Migliore na stretnutí Csákyho informoval, že konfrontuje túto situáciu s Poľskom, Rumunskom a s ďalšími krajinami. Prvoradou úlohou cirkvi je poskytnúť duchovnú starostlivosť pre menšiny a táto požiadavka bola podľa jeho vyjadrenia tlmočená aj Konferencii biskupov Slovenska (KBS). A vieme, že bola zabezpečená, dodal slovenský veľvyslanec.

P odľa vyjadrenia M. Servátku pre TASR, Csáky informoval Miglioreho, že o tom hovoril s predsedom KBS biskupom Františkom Tondrom a naznačil to aj pápežovi Jánovi Pavlovi II.

Csáky vo Vatikáne vystúpil aj s požiadavkou, či by nebolo možné vymenovať vikárov pre maďarskú národnostnú menšinu do troch diecéz: rožňavskej, košickej a bratislavsko-trnavskej. Migliore však uviedol, že zatiaľ nie je pripravený odpovedať na túto otázku.

Priemerný vek kňazov z maďarskej národnostnej menšiny je 67 rokov, upresnil v rozhovore s Migliorem Csáky a informoval, že 42 kňazov z maďarskej národnostnej menšiny odišlo vypomôcť do Maďarska. Maďarská menšina by však podľa Csákyho nechcela dodávať kňazov do Maďarska.

Servátka zároveň potvrdil slová Mons. Miglioreho, že Svätá stolica vyjadrila jednoznačnú spokojnosť s poskytovaním duchovnej starostlivosti pre maďarskú národnostnú menšinu v SR a podčiarkol, že v osobnom rozhovore mu to raz potvrdil aj štátny sekretár Svätej stolice kardinál Angelo Sodano.

Oficiálne stanovisko Vatikánu k vytvoreniu funkcie maďarského katolíckeho biskupa na Slovensku nebolo publikované, vyplýva však z vyjadrenia Mons. Miglioreho v rozhovore s podpredsedom vlády SR. Tieto záležitosti boli spomínané aj počas štátnych návštev SR a situácia na Slovensku v oblasti duchovnej starostlivosti o menšiny, predovšetkým maďarskej, bola zo strany Vatikánu hodnotená kladne, dodal Servátka.


ESĽP rozhodol v prospech občana SR v jeho spore so štátom

Štrasburg 19. apríla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu dnes rozhodol v spore slovenského občana V.M. proti Slovenskej republike v prospech V.M, ktorý sa v žalobe sťažoval na rozhodnutia slovenských súdov v procese o ohováraní. Podľa nich V.M. odsúdený na zaplatenie 25-násobku priemernej mzdy (cca 200.000 Sk) a súdnych trov 11.652,50 Sk.

Spor sa týkal neúspešnej snahy V.M. získať do vlastníctva štátny byt. O prípade informoval denník Smena 8. novembra 1991 a V.M. napísal 5. februára 1992 o svojom probléme list vtedajšiemu predsedovi vlády SR. Na V.M podal žalobu za ohováranie obyvateľ bytu a jeho manželka H., ktorá bola prokurátorkou. V.M. namietal, že bolo porušené jeho právo na slobodu vyjadrovania a súdy neprihliadli k tomu, že jeho tvrdenia boli pravdivé a peňažitý trest, na ktorý bol odsúdený, bol prehnaný.

Podľa rozhodnutia ESĽP nebol list V.M. premiérovi určený len na vyriešenie jeho individuálneho problému, ale podnietil aj ďalších občanov s podobným problémom, aby urobili spoločné kroky. Pisateľ listu konal v dobrej viere a vyriešenie kauzy bolo dôležité pre posilnenie vlády práva v novej demokracii. Prípad vyvolal verejný záujem, ktorý mohol ovplyvniť bytovú politiku v čase, keď sa začalo s odštátňovaním štátnych bytov, uvádza sa v tlačovej správe Rady Európy.

Podľa jednomyseľného rozhodnutia ESĽP bol v tomto prípade porušený článok 10 Európskej konvencie o ľudských právach a V.M. bolo priznané odškodnenie 221.522 Sk na pokrytie finančnej straty a nákladov, ktoré musel zaplatiť obyvateľovi bytu a jeho manželke H. ako aj jeho vlastných nákladov vo výške 20.070 Sk.

TASR o tom informovala tlačová služba Rady Európy.


Festival Mediawave 2001 bude prehliadkou hudby, filmu, divadla i tanca

Budapešť 19. apríla (TASR) - Hudobný a filmový festival Mediawave/Big East, ktorý sa na území troch krajín - Slovenska, Rakúska a Maďarska - uskutoční od 27. apríla do 5. mája, slávnostne otvoria v Dunajskej Strede. Oznámili to dnes v Budapešti organizátori podujatia. Okrem Dunajskej Stredy sa festivalové akcie uskutočnia aj v maďarskom Györi, Kapuvári a Véneku, ale aj v rakúskom Kittsee a Nickelsdorfe.

Pilierom programu bude aj v tomto roku medzinárodná filmová súťaž, v rámci ktorej čaká na projekciu takmer 1050 diel z 58 krajín. Okrem oficiálnych príspevkov premietnu aj viacero diel, zoradených do monotematických skupín, napríklad filmy novej nemeckej vlny.

Druhou významnou zložkou Mediawave zostávajú koncerty. Očakáva sa vystúpenie amerického jazzmana Davida Murraya (saxofón), koncert zoskupenia Mark Whitecage Trio (USA), ale aj rumunskej formácie Savala Fanfare.

V programovej ponuke nebudú ani tentoraz chýbať divadelné a tanečné predstavenia.

Stúpenci výtvarného umenia môžu navštíviť výstavy grafických prác Gyöza Somogyiho. Súčasťou Mediawave 2001 bude však aj expozícia fotografií Pétera Nagya pod názvom Egypt v období faraónov, či výstava fotomontáží Józsefa Obermayera.

Témou vedeckej konferencie, ktorá sa uskutoční v rámci festivalu, bude hra.


Áder: Sme očitými svedkami historickej udalosti

Budapešť 19. apríla (TASR) - Za udalosť historického významu označil dnes predseda maďarského parlamentu János Áder všeobecnú rozpravu o návrhu zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, ktorá sa dnes začala v Budapešti.

Áder vystúpil na slávnostnej recepcii, ktorú usporiadal v priestoroch parlamentu na počesť hostí, zastupujúcich maďarské komunity zo susedných krajín, vrátane vedúcich predstaviteľov Strany maďarskej koalície (SMK) zo Slovenska, ktorí sa predtým zúčastnili aj na rozprave o predlohe zákona.

Doterajší priebeh parlamentnej diskusie dáva podľa Áderových slov dôvod na optimizmus v súvislosti s procesom jeho schvaľovania, ktoré sa - ako dúfa koaličný politik - bude opierať o čo najširší konsenzus.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 509
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 6 392
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 326
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 584
 5. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 488
 6. Kam do tepla v januári? 2 467
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 373
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 115
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 286
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 073

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Psy na Aljaške vyhrali preteky so smrťou. A deti prežili

O jednej z najlegendárnejších záchranných misií v histórii.

Neprehliadnite tiež

SNS chce odbúrať zbytočnú byrokraciu a papierovanie v školách

Ministerstvo chce zmenou zákona vytvoriť podmienky na elektronizáciu školstva.

Zo špecialistov by sa mohli ľahšie stať všeobecní lekári

Štát reaguje na nedostatok všeobecných lekárov.

SaS nezahlasuje za amnestiu, ktorá by podporila ďalšie zadlžovanie

SaS nepodporí žiadny typ amnestie, ktorý by podľa strany v spoločnosti posilnil morálny hazard.

Kaliňák rieši podľa KDH kriminalitu v osadách necivilizovane

Kriminalitu v osadách môže podľa KDH vyriešiť len zmena zákona o priestupkoch.

SaS navrhuje pri voľbách europarlancov hlasovanie poštou

Poslanci SaS si myslia, že hlasovanie poštou by zvýšilo volebnú účasť.