Bratislava 1. marca (TASR) - Európska komisia schválila aj druhú časť vládneho návrhu chránených území európskeho významu (ÚEV), ktoré sú súčasťou siete NATURA 2000. Komisia tak odsúhlasila viac ako 200 území slovenského návrhu z alpskej oblasti. Celý vládny návrh na 382 ÚEV tak komisia odobrila a na rade je teraz Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré musí tieto územia vyhlásiť.
"Proces vyhlasovania schválených ÚEV sa zatiaľ nezačal, postup je upravený zákonom a MŽP SR spoločne so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR rieši aktuálne otázky, ktoré nie sú upravené zákonom, napríklad časový harmonogram," vysvetlil pre TASR hovorca MŽP SR Peter Višváder. Hlavnou komplikáciou tohto procesu je podľa neho skrátenie lehoty na vyhlásenie území poslaneckou novelou. Rezort tak musí tieto územia vyhlásiť do konca júla tohto roku. "SR má povinnosť zabezpečiť ochranu týchto území a MŽP SR si je plne vedomé zákonom stanoveného postupu a termínov," zdôraznil.
"Podľa vyjadrení komisie je zrejmé, že vládny návrh na ÚEV je nedostatočný. To sa však týka aj iných krajín, ktoré takisto musia návrh doplniť," reagovala na schválenie hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE Martina Badidová. Tvrdí, že Slovensko musí dodať ďalšie návrhy území na ochranu biotopov a druhov v alpskom aj v panónskom bioregióne. "Daphne koordinoval prípravu vedeckého návrhu ÚEV, z ktorého predošlá vláda akceptovala iba niečo cez polovicu," podotkla.
"Doplnenie národného zoznamu je ďalšou odborne i časovo náročnou úlohou, ktorou sa MŽP SR a ŠOP SR zaoberá od roku 2005," objasnil Višváder. Odborné podklady ŠOP už spracovala, zatiaľ ale neboli oficiálne schválené. "Ide však väčšinou o rozlohou malé územia," konštatoval. Komisia spracovala harmonogram predkladania doplnkov navrhovaných ÚEV, podľa ktorého členské štáty zasielajú podklady v niekoľkých kolách - vždy do konca augusta.
Pre vyhlasovanie území európskeho významu je Európska únia rozdelená do niekoľkých tzv. biogeografických regiónov. Slovensko spadá do dvoch regiónov - panónskeho a alpského. Prvú časť z vládneho návrhu území európskeho významu v panónskej oblasti (149 území z južnej časti Slovenska) komisia schválila koncom minulého roka.
Ochrana v rámci schválených území v panónskej a alpskej oblasti by mala zabezpečiť zachovanie živočíchov ako je kamzík vrchovský, fúzač alpský, korytnačka močiarna, hraboš tatranský, viaceré druhy netopierov, z rastlín napríklad cyklámen fatranský, rumenica turnianska. Z biotopov sú to napríklad vzácne lúky, rašeliniská, slaniská a mnohé lesné biotopy.
Vytvorenie európskej sústavy chránených území Natura 2000 bolo jedným zo záväzkov Slovenska pri vstupe do Európskej únie (EÚ). Hlavným cieľom je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre EÚ ako celok. Jej sústavu tvoria dva typy území - chránené vtáčie územia a územia európskeho významu.