Bratislava 1. marca - Očakávaný studený front sprevádzaný silným vetrom začal okolo poludnia prechádzať západným Slovenskom. Ako agentúru SITA informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v súčasnosti je silný vietor najmä na Záhorí a prechádza cez Bratislavu.
Okolo 12:00 zaznamenal SHMÚ v Malackách nárazy vetra so silou asi 120 kilometrov za hodinu. V priebehu popoludnia sa na území Slovenska zmení vietor na západný, s rýchlosťou 25 - 45 km/h a v nárazoch miestami až do 100 km/h.
VIDEO - Silný vietor zvalil strom na cestu
VIDEO - osky
Situácia môže byť kritická na horách vo výške nad 1300 metrov, kde očakávajú víchricu, pri ktorej je priemerná rýchlosť vetra vyššia ako 75 km/h a nárazy vetra tam môžu dosahovať 120 až 130 km/h. Najväčším nárazom vetra by mali byť vystavené najmä Veľká a Malá Fatra, Západné Tatry a Kubínska hoľa.
Podľa predpovede SHMÚ bude silný vietor do dnešného večera a v druhej polovici noci zoslabne. Veterné počasie bude aj v nedeľu, vietor však oproti dnešnému dňu zoslabne. Pri vetre sa vyskytnú krátkodobé prehánky a ojedinele búrky, veľké zrážky sa však neočakávajú.
Na horských priechodoch Šturec a Donovaly hrozí vplyvom stáleho dažďa zvýšené riziko padania uvoľnených skál zo svahov. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest.
Desaťtisíce ľudí na západnom Slovensku boli bez elektriny
Desaťtisíce odberateľov na západnom Slovensku bolo dnes popoludní postihnutých výpadkami elektrickej energie následkom silného nárazového vetra. Okrem trenčianskeho regiónu sa silný vietor podpísal na poruchách vo všetkých jeho krajoch rovnomerne, najviac v Bratislave, Trnave a Dunajskej Strede, pričom oblasť Holíča a Senice mala kompletný výpadok elektriny. TASR o tom informoval hovorca Západoslovenskej energetiky (ZSE) a.s. Ján Orlovský.
Na niektorých poruchách vysokého napätia sa podľa jeho slov nedalo počas vetra pracovať z bezpečnostných dôvodov. Zaznamenali sme spolu 2300 avíz odberateľov, zákaznícka linka zaznamenala 40-násobný nárast hovorov oproti bežnej víkendovej prevádzke, uviedol Orlovský.
ZSE nasadila krízový režim na všetky pracoviská a okrem jej vlastných technikov sa na odstraňovaní podieľajú aj montéri dcérskej montážnej spoločnosti Enermont. Poruchy budú podľa Orlovského odstraňované aj v nedeľu 2. marca, kedy by sa mala situácia v dodávke elektriny vrátiť do normálu.
Padajúci strom uväznil ženu v aute
Ženu, ktorú zavalil strom v bielej Škode Favorit, sa podarilo po trištvrte hodine vyslobodiť. Je zranená a previezli ju do nemocnice, informoval Ivan Štulajter z Hasičského a záchranného zboru.
V bratislavskej Petržalke na Švabinského ulici strom zavalil päť áut. Podľa očitých svedkov žena priviezla mladíka, ktorý vystúpil, a následne sa na auto zrútil strom. Na miesto prišla aj zdvíhacia technika, ktorou sa snažili strom nadvihnúť.
Hasičský a záchranný zbor eviduje na území Bratislavy viaceré prípady padnutých stromov a striech.
Podľa dispečera narobil vietor problémy aj na Železničnej stanici v Bratislave. „Pre spadnutý strom, ktorý zasahuje na dve koľaje, je momentálne obmedzená prevádzka vlakov v smere do Brna,“ uviedol.
Na Starej Vajnorskej z dôvodu silného vetra odvialo prístrešok, na Karloveskej bol na ceste hlásený plech, na Botanickej ulici v smere do Devína hasiči z cesty odstraňovali štyri stromy. Na Vajnorskej hasiči odpratávali železnú konštrukciu reklamného pútača z cesty. Na Tylovej ulici sa zrútil strom na obytný dom.
V Trnavskom aj Nitrianskom kraji padali stromy
Spadnuté stromy a konáre bez závažnejších škôd na majetku a ujme na zdraví sú dôsledkom silného vetra, ktorý sa prehnal okolo poludnia okresmi Trnavského kraja.
Hasiči podľa informácií krajského dispečingu zasahovali v regióne Skalica, Senica, Piešťany a Dunajská Streda. Do 14. hodiny mali nahlásených spolu 12 výjazdov. Cesty boli prejazdné, hoci niektoré iba sčasti. Dopravnú nehodu v súvislosti s víchricou nezaznamenali.
Nitrianski hasiči v súčasnosti odstraňujú následky víchrice, ktorá zasiahla všetky okresy kraja.
Podľa informácií z krajského dispečingu Hasičského a záchranného zboru v Leviciach majú zatiaľ na konte šesť výjazdov k spadnutým stromom a strhnutej streche na dome, v Nových Zámkoch likvidovali padnuté stromy v štyroch výjazdoch, v Zlatých Moravciach a Topoľčanoch v troch, v Nitre zasahovali jeden raz.
Na severe Slovenska vyhlásili druhý stupeň výstrahy
Slovenský hydrometeorologický ústav na Orave, Kysuciach, Liptove, Horehroní a Spiši vyhlásil druhý stupeň výstrahy, na ostatnom území je aj naďalej prvý stupeň.
Podľa službukonajúceho SHMÚ Eugena Lexmanna vietor zasiahne celé územie. "Je ťažké predpokladať, ktoré oblasti budú najviac postihnuté, ale fúkať bude najmä na západe, v Tatrách a na Gemeri," dodal Lexmann.
Predpokladaná intenzita a výskyt vetra je v tomto ročnom období a v tejto oblasti bežný úkaz, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
V Banskej Bystrici vyvrátil vietor len niekoľko stromov
K spadnutým stromom, väčšinou na cestných komunikáciách, a k upchatej kanalizácii po silnom daždi dnes vyrážali hasiči v Banskobystrickom kraji. Víchrica, ktorá dopoludnia zasiahla najmä západné Slovensko, však už popoludní na strednom Slovensku stratila na intenzite.
"Hasiči v kraji vyrážali dosiaľ do terénu kvôli spadnutým stromom celkom jedenásťkrát," povedal okolo 17.00 h TASR službukonajúci dispečer Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.
Zasahovali najmä v južných okresoch kraja. Najviac, trikrát, odstraňovali stromy v okrese Detva. Dva krát pomáhali hasiči aj pri čerpaní vody, keď sa po intenzívnejšom daždi upchala kanalizácia v Krupine.
Kalamita neobišla ani východ
Silný vietor v sobotu popoludní lámal stromy aj na severovýchode Slovenska v okresoch Bardejov, Humenné a Medzilaborce. Hasiči zasahovali v Humennom na dvoch miestach - v mestskej časti Podskálka odstraňovali strom z cesty, na Drieňovej ulici pomáhali upevniť plech na streche, ktorý vietor strhol.
Strom odstraňovali aj medzi obcami Kurima a Hrabovec v okrese Bardejov a na ceste medzi Vidraňou a Krásnym Brodom v okrese Medzilaborce. K zraneniam osôb nedošlo.
V Česku zahynuli dvaja ľudia
Dvaja ľudia dnes zahynuli v Českej republike, ktorou sa prehnala orkánová tlaková níž Emma. Obaja zomreli zhodou okolností na cintorínoch.
Na 11-ročné dievčatko, ktoré bolo so starou mamou na cintoríne v obci Líbeznice neďaleko Prahy, spadol ťažký konár stromu. Spôsobil mu zranenia, ktoré nedokázala eliminovať ani takmer hodinová snaha privolaných záchranárov o oživenie.
Pre 80-ročného farára v Sadskej v okolí Nymburku sa stal osudným náraz vetra, ktorý na neho strhol plech zo strechy neďalekého objektu. Ten mu spôsobil zranenia nezlučiteľné so životom. Privolaný lekár konštatoval už iba jeho smrť.
Prudký nárazový vietor sprevádzaný vo viacerých oblastiach zrážkami, ba aj krupobitím, vyvracal v Česku stromy a strhával strechy. Jeho náporu neodolal ani stožiar vysokého napätia, ktorý narušil premávku na komunikácii R10 (Turnov-Praha) pri Bakove nad Jizerou, ako aj konštrukcia nadstavby paneláku v pražskej štvrti Letňany, kde došlo k čiastočnej evakuácii obyvateľov objektu. Vietor poškodil strechu domova dôchodcov vo Veselí nad Lužnicí na juhu Čiech a strechy viacerých obytných objektov v Liberci a Hradci Králové.
Z celého územia ČR boli hlásili problémy tak energetici, ako aj železničiari.
Desaťtisíce občanov sa ocitli bez elektrickej energie, čo osobitne platí o Plzenskom kraji a niektorých moravských regiónoch.
Orkán Emma vyčíňal v Maďarsku aj Poľsku
V Maďarsku, kam dnes v skorých popoludňajších hodinách dorazila orkánová níž Emma, sfúkol prudký náraz vetra kamión z nadjazdu na diaľnici A1 smerom do Györu. Informovala o tom agentúra MTI s odvolaním sa na policajné zdroje.
Vodič vozidla, ktoré prepravovalo garážové brány, utrpel nešpecifikované zranenia.
Predovšetkým v západnej a centrálnej časti krajiny orkán podobne ako v iných štátoch vyvracal stromy a strhával reklamné tabule, či strechy.
V hlavnom meste Budapešť prudký vietor poškodil strechy viacerých obchodných centier, na uliciach zanechal miestami spúšť, vo viacerých lokalitách nefungujú semafory. V Peštianskej župe prevrátil aj dve vozidlá. V 22. obvode maďarskej metropoly, kde zaznamenali množstvo vyvrátených stromov, došlo k prerušeniu dodávky elektrickej energie.
Na necelú hodinu museli prerušiť leteckú dopravu na budapeštianskom letisku Ferihegy. Stalo sa tak o 14.00 h kvôli vetru dosahujúcemu miestami rýchlosť 110 km/h, ktorý prevrátil malé dvojmiestne lietadlo na termináli 1. K zraneniu osôb nedošlo.
Orkánová tlaková níž Emma dorazila dnes aj do západného a južného Poľska. Tamojší meteorológovia očakávajú, že rýchlosť nárazov vetra dosiahne maximum zrejme až v noci na nedeľu. Potom by mala už slabnúť.
Na končiaroch hôr však už teraz namerali nárazy vetra s rýchlosťou viac ako 140 km/h. Situácia je vážna predovšetkým v Dolnom Sliezsku. Prudkým nárazom vetra tu neodolalo minimálne deväť striech a najmenej 150 stromov.
Narušená je plynulosť železničnej dopravy na viacerých tratiach, dočasne je neprejazdná napríklad trať Przemysl-Štetín.
Nemecko hlási tri obete, Rakúsko štyri
Najmenej tri ľudské životy vyhasli dnes v Nemecku v dôsledku vyčíňania orkánovej níže Emma, sprevádzanej prudkým nárazovým vetrom a zrážkami.
Vyvrátený 30-metrový strom neďaleko Wissenu v spolkovej krajine Porýnie-Falcko padol ráno na auto, v ktorom sa štvorčlenná posádka vracala z nočnej zmeny. Kým 20-ročný vodič a jeho dvaja kolegovia vyviazli so šokom, ich 58-ročného kolegu, ktorý sedel na zadnom sedadle, strom zranil tak vážne, že zomrel na mieste nešťastia.
Neďaleko bavorského Weisslingu sa vodič mopedu dostal po poryve vetra do protismeru, kde po náraze do kamióna utrpel ťažké zranenia, ktorým podľahol.
V Esslingene neďaleko Stuttgartu sa pre 19-ročného vodiča motorového vozidla stala osudnou zrážka s protiidúcim transportérom, ku ktorej došlo pri predbiehaní na zľadovatenej komunikácii.
Prírodný živel poškodil desiatky budov a vozidiel, narušil zásobovanie elektrickou energiou, ako aj plynulosť cestnej, železničnej i leteckej dopravy. Emmu nesprevádzal iba intenzívny dážď, ale aj sneženie, krupobitie, či povodne.
Na najmenej štyri stúpol dnes počet obetí orkánovej níže Emma v Rakúsku.
Desaťtisíce obyvateľov Rakúska sú stále bez elektrickej energie. Presné vyčíslenie materiálnych škôd, ktoré spôsobil prírodný živel, potrvá nejaký čas.
Obete hlásili zo spolkových krajín Tirolsko, Salzbursko a Dolné Rakúsko. V Tirolsku to boli dvaja motoristi, na ktorých vozidlá padli vyvrátené stromy. To isté platí aj obeti z dolnorakúskej metropoly Sankt Pölten. Ďalší človek sa stal obeťou pádu skál v Salzburgu.
Tri obete orkánu sú cudzinci. Vôbec prvou obeťou Emmy na rakúskom území sa stal v kempingovom zariadení v Tirolsku 69-ročný nemecký dovolenkár z okolia Friedrichshafenu. Ďalšou je jeho 77-ročný krajan, ktorý prišiel o život takisto v Tirolsku. Tretím mŕtvym je turista z anglického Manchestru. Manželky oboch Nemcov previezli s ťažkými zraneniami do nemocníc.
Vietor narobil problémy aj v Británii a Holandsku
Tisícky britských cestujúcich dnes museli čeliť meškaniam v železničnej doprave po tom, čo silný vietor strhol kontajnery z dvoch nákladných vlakov.
Päť prázdnych kontajnerov sa následne zrútilo na železničnú trať spájajúcu Londýn so Škótskom. Silný vietor strhol dva kontajnery na tej iste trati aj v grófstve Buckinghamshire.
"Pokúsime sa dať situáciu do poriadku tak rýchlo, ako sa len bude dať," uviedol hovorca železničnej spoločnosti Network Rail.
Emmu pocítili aj v Holandsku. Orkán narušil plynulosť dopravy na letisku v Amsterdame, odkiaľ odbavili iba tretinu plánovaných letov, pretože použiteľná bola iba jedna z tamojších štartovacích dráh. Tento stav sa podľa oficiálnych zdrojov nezmení približne do 16.00 h.
Z Holandska hlásia menšie škody, aj keď tam prudký nárazový vietor strhával strechy a vyvracal stromy. Jeho maximálna rýchlosť mala podľa meteorológov dosiahnuť okolo 100 km/h.
Autor: pef

Beata
Balogová
