Vysoké Tatry 1. marca (TASR) - Lesníci nebudú používať v boji s premnoženým podkôrnym hmyzom na pozemkoch v správe Štátnych lesov (ŠL) TANAPu žiadnu chémiu. "Tá je absolútne vylúčená," zdôraznil riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška.
Opatrenia budú zamerané na ochranu okolitých lesov, ktoré ležia v nižšom ako piatom stupni ochrany prírody. Budú sa vykonávať v tzv. nárazníkovej zóne.
Lesníci budú využívať tradičné postupy na ochranu lesov pred podkôrnym hmyzom, teda predovšetkým odkôrňovanie a vypratávanie napadnutých stromov. "V území, kde ich z hľadiska ochrany prírody nemožno vypratať, napadnuté stromy zrežú, odkôrnia a drevnú hmotu ponechajú na mieste," priblížil postup riaditeľ ŠL TANAPu.
Vetrová kalamita z 19. novembra 2004 zasiahla tatranský les na ploche 12.600 hektárov, poškodila 2,5 milióna m3 stromov. Štátna správa ochrany prírody rozhodla ponechať v piatom stupni ochrany nespracovaných 163.000 m3 drevnej hmoty a v druhom až štvrtom stupni vyše 419.000 m3 ako biomasu. Podľa lesníkov vznikla obrovská potravinová základňa pre premnoženie podkôrneho hmyzu.
V prvom roku po vetrovej kalamite lesníci odchytili vo feromónových lapačoch niečo vyše 22 miliónov imág, teda dospelých jedincov lykožrúta smrekového a 6,5 milióna lykožrúta lesklého. Vlani bol ich počet niekoľkonásobne vyšší. Celkový odchyt lykožrúta smrekového predstavoval 110 miliónov jedincov a lykožrúta lesklého takmer 122 miliónov.
Štátne lesy TANAPu vlani spracovali v území s druhým až štvrtým stupňom ochrany prírody vyše 143.000 m3 lykožrútom poškodených stromov. V piatom stupni ochrany bol minuloročný objemový prírastok podkôrnym hmyzom zničených stromov takmer 133.000 m3. Ich celkové množstvo odhadujú lesníci v bezzásahovom pásme na 296.000 m3.