Bratislava 20. apríla (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) SR má v programe dnešného rokovania návrh novely zákona o obecnom zriadení. Ministerstvo vnútra SR ho následne predloží na rokovanie vlády tak, aby mohol byť spolu s návrhom zákonov o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a voľbách do jej orgánov prerokovaný už na májovej schôdzi zákonodarného zboru.
Novela analogicky k návrhu zákona o samospráve VÚC obsahuje v prílohe zoznam kompetencií, ktoré majú byť v procese reformy verejnej správy decentralizované na mestá a obce. Kompletné právne úpravy prenosu kompetencií bude riešiť takzvaný veľký kompetenčný zákon, ktorého návrh podľa uznesenia vlády pripraví MV SR do 30. júna.
Novelizácia, ktorá vychádzala z požiadaviek Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), navrhuje niekoľko zásadných zmien. Z dôvodu častého rozdeľovania obcí požaduje, aby novovzniknutá obec mala minimálne 3000 obyvateľov. Novela znižuje počet poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev, pričom vychádza z počtu obyvateľov. Napríklad obec s počtom do 1000 obyvateľov môže mať maximálne sedem poslancov. Mesto s počtom obyvateľov od 20 000 do 50 000, ktoré dnes môže mať 40 poslancov, ich podľa novej právnej úpravy môže mať maximálne 19. Úpravou sa sleduje nielen úspora financií, ale aj väčšia operatívnosť zastupiteľstva.
Novela stanovuje kritériá na vyhlásenie miestneho referenda. Vyhlásiť sa môže len v prípade rozhodnutia o zlúčení, rozdelení, zrušení obce či odvolaní starostu. Miestne referendum sa môže uskutočniť len na základe petície obyvateľov obce, pod ktorú sa podpísalo minimálne tridsať percent oprávnených voličov. Novela zákona upravuje podmienky odvolania starostu obce.
Navrhuje takisto možnosť vytvárania spoločného kontrolóra pre viaceré obce, ak s tým vyjadria súhlas obecné zastupiteľstvá. Novela stanovuje jasné podmienky, kedy možno vyhlásiť obec za mesto.