Bratislava 2. marca (TASR) - Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe policajtov, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca.
Zmenu v parlamente iniciovali poslanci za ĽS-HZDS Ján Kovarčík a Marián Haľko cez pozmeňujúci návrh.
Opozícia s tým nesúhlasí, považuje ho za krok k zrušeniu vojenských súdov, upozorňuje aj na lokálne väzby policajtov s prokurátormi a sudcami kvôli povahe ich práce.
Minister vnútra Robert Kaliňák odmieta, že by vyňatie policajtov spod jurisdikcie vojenských súdov malo smerovať k ich zániku. Zaradenie príslušníkov Policajného zboru pod civilné súdy je podľa neho štandardné všade vo svete i v Európe, a od Slovenska to žiadala aj Európska únia. Čo sa týka francúzskych žandárov či talianskych karabinierov, ktorí spadajú pod vojenské súdy, pripomenul, že sú vojakmi.
Prezident Policajného zboru Ján Packa zdôraznil, že sudcovia civilných súdov rozhodujú podľa tých istých zákonov ako vojenskí sudcovia, malo by byť teda jedno, ktorý sudca vynesie rozsudok. Na margo miestnych väzieb medzi policajtmi, prokurátormi a sudcami prezident PZ konštatoval, že nemá problém, aby v istých prípadoch policajti patrili pod Špeciálny súd.
Kovarčík presadzoval vyňatie policajtov spod vojenských súdov už v decembri minulého roka pri prerokúvaní novely zákona o azyle, jeho pozmeňujúci návrh vtedy nenašiel dostatočnú podporu poslancov.
Novela zákona o štátnej službe príslušníkov PZ okrem zmeny v oblasti pôsobnosti súdov zakladá nový spôsob odmeňovania policajtov.