BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Úrad vlády označil jeho jednodňový pobyt v Aténach za prejav záujmu o zintenzívnenie politického dialógu "s dôrazom na spoločné záujmy oboch krajín v oblasti zahraničnej a osobitne európskej politiky, ako aj v obchodno-ekonomickej oblasti". Fico bude rokovať s prezidentom Karolosom Papouliasom a premiérom Konstantinom Karamanlisom.
Na Slovensku bol grécky premiér Kostas Simitis v roku 2001. Fico a Karamanlis krátko rokovali v októbri 2006 v Bratislave. Grécky premiér tu bol na 10. dialógu Európskej ľudovej strany (EPP-ED) s pravoslávnou cirkvou.
Grécko je veľmi aktívne v európskej integrácii, či už ide o pokračovanie procesu politickej integrácie alebo spoločnú obranu. Budúcnosť EÚ vidí vo federalizácii. Spoločná Európa má aj podporu obyvateľov. Po vstupe do únie pocítili pomoc z európskych fondov, ktoré tvorili až dve percentá ročného hrubého domáceho produktu(HDP). So Slovenskom ho spája nielen pozícia "menšej" krajiny EÚ, ale aj priorita západného Balkánu. Oba štáty boli proti nezávislosti Kosova bez súhlasu Srbska.
Slovensko na tejto pozícii zotrváva, Grécko ju korigovalo a pripojilo s k väčšine v EÚ. SR sa nepáči americký protiraketový štít v Česku a Poľsku, Grécko namieta polohu, pretože nebude chrániť jeho územie. Grécko má stále nevyriešený spor o názov Macedónska. V OSN oba podporujú reformu, vrátane zmien v Bezpečnostnej rade, premenu Komisie pre ľudské práva na Radu, rozšírenie Konferencie OSN o odzbrojení. Občania oboch krajín potrebujú víza do USA.
Napriek tomu sú vzťahy Slovenska a Grécka slabé. Ako uvádza slovenské ministerstvo zahraničných vecí, "úplne absentujú kontakty na úrovni parlamentných výborov a skupín priateľstva, a to napriek objektívnej existencii spoločnej agendy". Ako primeranú hodnotí jedine spoluprácu ministerstiev obrany a čiastočne vnútra.
Prieťahy pri tvorbe potrebných zmlúv na oboch stranách bránia rozvoju spolupráce, ktorá sa núka hlavne v obrannom priemysle. Slovenský podnikatelia nemajú o Grécko záujem, radi tam ale vyvážajú. Vývoz výrazne prevyšuje dovoz, čo spôsobil najmä prudký rast automobiliek v SR.
Obchodu bráni aj zlé dopravné spojenie, nepomáha mu ani to, že obchodné zastúpenie pre Slovensko nemá Grécko na veľvyslanectve v Bratislave, ale v Prahe. Grécke investície u nás sú minimálne, Grékov zaujíma viac susedný Balkán. Slovenské investície v Grécku sú nulové. Banku IBI, ktorej pobočka začala činnosť v Grécku v roku 2006, vlastní síce slovenská finančná skupina J&T, ale je registrovaná vo Švajčiarsku.