Žilina 3. marca (TASR) Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v slovenských podnikoch nie je iba chybou školstva, ale aj odrazom ponúkaných pracovných podmienok a platového ohodnotenia. Pri príležitosti výročného valného zhromaždenia delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Žilinskej regionálnej komory (ŽRK) to dnes v Žiline skonštatoval minister školstva SR Ján Mikolaj.
Minister školstva zdôraznil, že odborné školstvo má na Slovensku dlhú tradíciu a je kvalitné, pretože vychádza z tradície. "V novom zákone o odbornom vzdelávaní chceme otvoriť dvere vstupu súkromného investičného kapitálu a stimulovať podnikateľov, aby aj oni prispievali na vzdelávanie, čo súčasná legislatíva neumožňuje," uviedol Mikolaj. Pripomenul, že zákon o výchove a vzdelávaní má zrovnoprávniť všetky stredné školy a dostať tak aj odborné školy a učilištia na vyššiu kvalitatívnu úroveň.
Predseda SOPK Peter Mihók upozornil, že oblasť vzdelávania a ľudských zdrojov sa stáva základnou bariérou ďalšieho rastu slovenskej ekonomiky a vo veľmi krátkom čase môže pôsobiť až retardačne. "Na druhej strane je však ekonomika naštartovaná tým spôsobom, že je schopná absorbovať oveľa väčšie množstvo pracovnej sily, ale určitej vzdelanostnej štruktúry," povedal Mihók.
Podľa riaditeľa SOPK ŽRK Jána Mišuru upozorňovala obchodná komora na odchod pracovnej sily do zahraničia za lepšími platmi už v roku 2002. "Teraz je v zahraničí asi 250 000 ľudí nielen s nižším a odborným, ale aj s vysokoškolským vzdelaním. Úlohu zohráva aj rozdiel v mzde, ale to sa rýchlo vyrovnáva. Boli by sme radi, keby štát prestal podporovať burzy, ktoré propagujú odchod našej pracovnej sily do zahraničia. Finančné príspevky by mali dostať burzy, ktoré hľadajú sily na domáci pracovný trh," dodal Mišura.
Ministerstvo školstva by malo podľa Mišuru podporovať so samosprávnymi krajmi hlavne odborné školstvo, pretože humanitných odborov je dostatok. "Naši členovia podnikatelia predkladajú aj návrhy liberalizovať dovoz pracovnej sily z krajín, ktoré majú vzdelanú pracovnú silu, akceptovať ju a zapájať do pracovného procesu po vyčerpaní pracovných síl u nás," uzatvoril Mišura.