BRATISLAVA. Prezídium opozičnej SDKÚ-DS dnes nepotrestalo podpredsedu strany Juraja Lišku, ktorý v uplynulých dňoch nečakane vyzval šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu na odchod. Dzurinda novinárom potvrdil, že na rokovaní žiaden člen prezídia nenavrhol odvolanie Lišku z postu podpredsedu. Liška po rokovaní pred novinárov nepredstúpil.
"Prezídium v tejto veci nerozhodovalo, pretože nezaznel žiaden návrh," povedal Dzurinda. Strana sa podľa neho tiež dohodla, že o vnútorných veciach v SDKÚ-DS sa bude najprv hovoriť na straníckych orgánoch a až potom na verejnosti. Takýto záver podľa Dzurindu podporili všetci členovia prezídia. "Nemyslím si, že naši voliči si zaslúžia, aby sme ich zabávali sami sebou," uviedol.
VIDEO - Dzurinda problémy v SDKÚ nekomentoval
VIDEO - Eugen Korda
Bývalý minister obrany vo februári prišiel s výzvou, aby Dzurinda zvážil odchod z čela strany pre jej klesajúcu popularitu. Liška tiež presadzoval zvolanie mimoriadneho kongresu strany, na ktorom by sa diskutovalo aj o zmene vedenia. Bývalý dvojnásobný premiér Dzurinda poslancovu kritiku už skôr odmietol a tvrdil, že z čela strany neplánuje odstúpiť.
SDKÚ-DS je síce podľa prieskumov druhou najpopulárnejšou stranou, voči preferenciám svojho hlavného rivala, ľavicového Smeru-SD premiéra Roberta Fica, však výrazne zaostáva. Smer by v prípadných voľbách podľa prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky Štatistického úradu volilo viac ako 45 percent rozhodnutých voličov, zatiaľ čo SDKÚ-DS len 12,5 percenta. Volebný zisk Dzurindovej strany bol pritom v roku 2006 18,35 percenta.
Privítali podporu Radičovej
Prezídium SDKÚ-DS privítalo podľa Dzurindu stanovisko Rady KDH, ktorá cez víkend rozhodla, že kresťanskí demokrati nepostavia vlastného prezidentského kandidáta. Podľa šéfa SDKÚ-DS tým vzniká priestor, aby opozícia mala spoločného kandidáta, čo vytvára predpoklad pre úspech v budúcoročných prezidentských voľbách. "Vážim si rozhodnutie KDH. Iveta Radičová je jeden morálny a charakterný človek, ktorý robí hodnotovo orientovanú politiku. Jej ľudské postoje dokazujú, že je to veľmi charakterná dáma," vyhlásil Dzurinda.
SDKÚ pošle Ficovi list, lebo chce byť pri príprave a kontrole PPP projektov
SDKÚ-DS prostredníctvom listu vyzve predsedu vlády SR Roberta Fica, aby jej predstavitelia boli v orgánoch, ktoré budú zodpovedať za prípravu a kontrolu projektov verejno-súkromných partnerstiev (PPP). Ako dnes informoval predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, zhodli sa na tom členovia prezídia strany. "Sú v tom obrovské sumy peňazí a celý proces sprevádza hmla," vysvetlil motívy rozhodnutia prezídia expremiér.
"Ak by tam malo zastúpenie SDKÚ-DS, rovnako ako sme to opozícii ponúkli my pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu, prispelo by to dôveryhodnosti projektu," podčiarkol. Dodal, že právni špecialisti v strane pripravujú legislatívu, ktorá má pomôcť pri odbúravaní klientelizmu a zvýšení transparentnosti v štátnej správe. Konkrétnejšie kontúry nových právnych dokumentov má čoskoro predstaviť poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská.
Dzurinda v tejto súvislosti upozornil na škandalózne tendre v rezortoch vnútra a obrany a na priame zákazky práve pri príprave výstavby diaľnic a rýchlostných ciest.
Liška: Návrh na moje odvolanie nepadol
Dnešná diskusia členov Prezídia SDKÚ-DS bola dlhá, konštruktívna, otvorená a kritická na obidve strany. Po rokovaní to pre TASR uviedol podpredseda strany Juraj Liška. Dodal, že s takýmto dialógom je veľmi spokojný a spĺňa jeho predstavy.
"Platí džentlmenská dohoda, že k vnútorným veciam sa nebudeme vyjadrovať verejne," odmietol odpovedať na otázku, či je naďalej za odchod Mikuláša Dzurindu z vedenia strany s tým, že jej predstaviteľov čaká ešte veľmi intenzívna diskusia.
Bývalý minister obrany dnes zároveň zdôraznil, že o jeho prípadnom odvolaní z postu podpredsedu sa nediskutovalo. "Takýto návrh ani nepadol," zakončil.
Autor: šif

Beata
Balogová
