Bratislava 4. marca (TASR) - Takmer 40 percent pacientov s cukrovkou v Európe používa pri liečbe jednorazové inzulínové pero, ktoré je už aj na slovenskom trhu. Oproti klasickým inzulínovým perám a striekačkám má niekoľko výhod.
"Inzulínové pero umožňuje jednoduché, ľahké podávanie inzulínu, s ktorým sa môže pacient ľahko stotožniť," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Vladimír Uličiansky.
Pero je jednorazové, to znamená, že po využití inzulínu, ho môže pacient vyhodiť a nemusí v ňom vymieňať liekovky inzulínu. "Jednorazové inzulínové pero zaisťuje presnosť a reprodukovateľnosť dávky, bezpečnosť liečby, zlepšuje kvalitu života pacienta. Manipulácia s ním je jednoduchá, je pri ňom menšia bolestivosť vpichu a je vhodné aj pre deti," vysvetlila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre diabetes mellitus Zuzana Némethyová.
Na Slovensku je však ešte stále použitie týchto pier v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nízke. Limitujú ho indikačné obmedzenia. Jednorazové perá sú určené predovšetkým pre pacientov, ktorí si pichajú inzulín tri- a viackrát denne, pre pacientov, ktorí majú ťažké motorické postihnutie a tiež pre pacientov s ťažkou poruchou vízu, ktorí sa orientujú iba zvukom pera.
"Tieto indikačné obmedzenia sú špecifikom Slovenskej a Českej republiky. Ich zmyslom nie je medicínsky, ale ekonomický dôvod, a to zníženie nákladov zdravotných poisťovní na túto liečbu," uviedol Uličiansky.
Némethyová však nepovažuje prechod na jednorazové inzulínové pero vhodný u všetkých pacientov. Pri pôvodnej liečbe by mali ostať najmä pacienti v akútnych stavoch, hospitalizovaní, ťažko edukovateľní a prestarnutí pacienti.
Inzulín je hormonálna substitučná liečba, pri ktorej nahrádza chýbajúcu sekréciu inzulínu. Podľa Uličianskeho môže byť pre pacienta s diabetom otázkou života a smrti. Aj preto spočíva úspešná liečba týchto pacientov v spolupráci pacienta a lekára.