BRATISLAVA. Zdravie a životy slovenských detí čoraz viac ohrozuje chudoba. V krátkom čase navyše môžu začať chýbať aj kvalifikovaní lekári, upozornili dnes pred novinármi odborníci z Detského fondu OSN UNICEF a nemocníc. Na Slovensku navyše zomrie v detskom veku dvojnásobne viac detí v prepočte na 1000 narodených než v susednom Česku.
"Rozširuje sa sociálna skupina ľudí, ktorí sú chudobní, nedostatočne vzdelaní a tam sú deti ohrozené," zhrnul predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti a niekdajší minister zdravotníctva Tibor Šagát. Rodičia sa podľa neho často nevedia dostatočne postarať napríklad o novorodencov, a tí doma neraz zomierajú, hoci netrpeli žiadnou závažnou chorobou.
Časť ľudí má problémy s chudobou napriek rekordnému rastu slovenskej ekonomiky, zvyšovaniu platov a znižovaniu nezamestnanosti. Mnoho ľudí sa totiž podľa odborníkov nedokáže presadiť na trhu práce, pretože majú nízku kvalifikáciu. Napríklad v roku 2005 žilo v ohrození chudobou necelých 12 percent domácností.
Mnoho detí z chudobných rodín podľa Šagáta prežije práve vtedy, ak trpia ťažším ochorením, pretože tak ostávajú v starostlivosti zdravotníkov. Tí však už v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov začnú pravdepodobne chýbať, upozornil Šagát. "Veková štruktúra pediatrov je taká, že ak sa situácia nezmení, budú na Slovensku miesta bez nich," dodal lekár.
Celková úmrtnosť detí do päť rokov sa síce na Slovensku podľa správy UNICEF v porovnaní s rokom 1990 v prepočte na 1000 narodených znížila na osem zo 14, ale stále je vyššia ako vo vyspelejších krajinách. Ročne sa na Slovensku rodí v poslednom období asi 55.000 detí.
S problémami zápasia aj deti so zdravotným postihnutím, spomenula prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Mária Orgonášová. Ich rodiny totiž pre zvýšené nároky na starostlivosť či špeciálne vybavenie taktiež čelia hrozbe chudoby, dodala.