BRATISLAVA. Návrh novely Trestného zákona, ktorý pedkladá rezort spravodlivosti, ide podľa exministra a poslanca za KDH Daniela Lipšica "opačným smerom" než je tvrdenie ministerstva, že presadzuje "prísne tresty pre recidivistov".
Lipšic v reakcii na vyhlásenie rezortu konštatuje, že ministerstvo chce skoršie prepúšťanie zločincov na podmienku a bagatelizuje lúpeže.
"Jediným sprísnením pre recidivistov je predĺženie lehoty pre podmienečné prepustenie osôb, ktoré v rámci zásady trikrát a dosť spáchajú ako tretí trestný čin zločin a sú odsúdení na 25 rokov odňatia slobody." Trest 25 rokov odňatia slobody pri zásade trikrát a dosť je však možný len vtedy, ak sú splnené podmienky na mimoriadne zníženie trestu.
"Taký prípad môže nastať možno raz za rok. Na druhej strane všetkým ostatným recidivistom, ktorí sú podľa zásady trikrát a dosť odsúdení na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia, návrh ministerstva spravodlivosti výkon trestu skracuje," uviedol Lipšic. Návrh totiž podľa neho umožňuje všetkým, aby boli po 25 rokoch z výkonu trestu prepustení.
"Čo je však ešte horšie, tento návrh vylučuje spod zásady trikrát a dosť základnú skutkovú podstatu trestného činu lúpeže, ktorý sa vyskytuje v 75 percent prípadov aplikácie zásady trikrát a dosť.
Ministerstvo zároveň doteraz nevysvetlilo, prečo navrhuje fakticky skrátiť tresty pre tisíce páchateľov zločinov a obzvlášť závažných zločinov. Teda prečo navrhuje skoršie prepúšťanie na slobodu páchateľov úkladných vrážd, vrážd, znásilnení, sexuálneho násilia, lúpeží a desiatok ďalších zločinov, poznamenal Lipšic a zároveň sa pýta, aký je dôvod, aby sa pre páchateľov obzvlášť závažných zločinov skrátila lehota pre podmienečné prepustenie z troch štvrtín na dve tretiny výkonu trestu a u všetkých zločinov z dvoch tretín na polovicu trestu.
Lipšic ďalej upozorňuje, že ministerstvo zľahčuje tresty pre pedofilov. Návrh zároveň ruší asperačnú zásadu, teda sprísnenie trestu pri viacerých trestných činoch. Zvýšenie dolnej hranice o štvrtinu pri spáchaní dvoch zločinov nie je žiadna asperačná zásada, zdôraznil Lipšic.
Exminister spravodlivosti ďalej uviedol, že podľa štatistík prísnejšie tresty vedú k zníženiu kriminality. Po zmenách v trestných kódexoch sa začal na Slovensku znižovať počet násilných zločinov na Slovensku. V roku 2002 bolo na Slovensku spáchaných 15 020 násilných trestných činov, v roku 2007 došlo k poklesu na 9 620. Za posledné štyri roky tak došlo postupne k poklesu násilnej kriminality o 36 percent. V roku 2003 bolo spáchaných 146 vrážd, v roku 2006 a 2007 po 89, čo je pokles o 39 percent. V roku 2003 bolo spáchaných 1 918 lúpeží, v roku 2007 ich bolo 1 429. V tomto prípade ide o pokles o 25 percent.