Bratislava 5. marca (TASR) - Premiér Robert Fico bude viesť slovenskú delegáciu na zasadnutí Európskej rady, ktorá sa uskutoční 13. až 14. marca v Bruseli. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodla vláda.
K prioritným oblastiam patria vedomosti a inovácie, podnikateľské prostredie, zamestnanosť, energetika a klimatické zmeny.
Lisabonskú stratégiu prijali lídri vtedajšej európskej pätnástky v marci roku 2000. Na jej základe mala EÚ do roku 2010 vybudovať konkurenčne schopnú dynamickú znalostnú ekonomiku, ale s udržateľným rastom, aby vytvárala viac kvalitnejších pracovných miest a opierala sa o sociálnu súdržnosť. Cieľom únie bolo dobehnúť USA a Japonsko, za ktorými EÚ v konkurencieschopnosti zaostáva.
Keďže sa dlhodobo vytýčené ciele Lisabonskej stratégie neplnili, Európska komisia poverila v marci 2004 niekdajšieho holandského premiéra Wima Koka vedením expertnej skupiny, ktorej úlohou bolo vypracovať podklad pre strednodobé hodnotenie Lisabonského procesu. Zrevidovaná Lisabonská stratégia prijatá na marcovom summite 2005 sa primárne zameriavala na dosiahnutie vyššieho dlhodobého hospodárskeho rastu a zamestnanosti.
Hlavy štátov a vlád budú počas marcového summitu Európskej rady tiež diskutovať o stabilite na finančných trhoch a o potrebných krokoch únie na posilnenie ich transparentnosti a fungovania. Predmetom zasadnutia Európskej rady bude tiež klimatická a energetická politika. Ešte pred začiatkom samotných rokovaní vystúpi predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering.
Členmi slovenskej delegácie budú aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš, minister financií Ján Počiatek a stály predstaviteľ SR pri EÚ v Bruseli Maroš Šefčovič.
Európska rada nie je inštitúciou Európskej únie, určuje však spoločné ciele európskej politiky. Na jej summitoch sa stretávajú hlavy štátov alebo vlád 27 členských štátov únie. Summity Európskej rady sa konajú aspoň dva razy do roka zvyčajne v Bruseli v budove Justus Lipsius.
Predchodcom Európskej rady boli vrcholné konferencie organizované na úrovni najvyšších predstaviteľov členských štátov Európskeho spoločenstva. Od roku 1975 sa takéto schôdzky označujú ako zasadnutia Európskej rady.