BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) má naďalej štyri zásadné pripomienky k novému školskému zákonu. ZMOS požaduje, aby bolo stanovené prechodné obdobie pre zníženie počtu žiakov v triedach.
Konštatoval to dnes predseda Združenia miest a obcí Michal Sýkora po rokovaní Rady a predsedníctva ZMOS s tým, že minister školstva Ján Mikolaj požiadavku akceptoval a prisľúbil trojročné prechodné obdobie. "Uvidíme, či sa to takto zadeklaruje už dnes na rokovaní vlády alebo následne pri prerokovávaní v Národnej rade. Ale túto požiadavku budeme držať až dovtedy, kým budeme vidieť, že bola schválená," dodal. S tým súvisí aj potreba zvýšiť počet pedagógov, vyššie budú aj nároky na materiálne a technické vybavenie tried, poznamenal predseda ZMOS. "Minister školstva ubezpečil Radu, že rezort má vo svojom rozpočte vyčlenených 400 miliónov korún na znižovanie počtu žiakov v triedach a s tým súvisiace dopady," dodal. Ďalšia pripomienka sa týka snahy štátu vstupovať cez štátne výchovné programy do riadenia originálnych pôsobností samosprávy v školstve. Podľa Sýkoru bola táto pripomienka akceptovaná. "Nebude to tak, budú školské výchovné programy. Najmä sa to týka klubovej činnosti," dodal.
Poslednou otvorenou pripomienkou je zloženie a činnosť školských rád. Podľa Sýkoru sú obce a mestá ako zriaďovatelia v školských radách v postavení štatistov. "Školská rada má 11 členov, ZMOS je zastúpené troma. Takže čo s tými tromi našimi zástupcami dokážeme, pritom zodpovednosť je na nás ako zriaďovateľoch," zdôraznil s tým, že ZMOS definitívne otázku školských rád neuzavrel. ZMOS dal k školskému zákonu celkovo 35 pripomienok.
Rada a Predsedníctvo ZMOS sa tiež zaoberali podmienkami na získanie peňazí z eurofondov určených pre program rozvoja vidieka. Trvajú na tom, aby financovanie projektov bolo priebežné a nie tak, že obce budú financovať projekt zo svojich a tieto prostriedky budú následne refundované. "Nemáme tak šancu, aby sme sa pustili do realizácie projektov. Požadujeme predfinancovanie projektov," poznamenal Sýkora. ZMOS tiež nesúhlasí s návrhom, aby samosprávy platili 19 percentnú daň z pridanej hodnoty (DPH). "Boli sme zvyknutí na to, že samospráva spolufinancuje z vlastných prostriedkov päť percent a projekt je priebežne financovaný. Ak budeme mať pri vidieku 19 percent a päť percent, to je spolu 24 percent, a to nepomôže," povedal Sýkora. Podľa neho to tento rok bude musieť vyriešiť ministerstvo pôdohospodárstva zo svojich prostriedkov a "potom sa to bude musieť jednoducho doriešiť." ZMOS má k jednotlivým operačným programom viac pripomienok.
ZMOS sa v utorok rozšíril o jedno nové regionálne združenie. Ich počet sa rozšíril na 58. Počet členov ZMOS-u sa podľa Sýkoru blíži k 2 800, "čo doposiaľ nebolo". Zasadnutie Predsedníctva a Rady bolo predposledné pred májovým snemom združenia.