TRNAVA 5. marca (SITA) - Podľa údajov z trnavskej matriky stúpa po vstupe Slovenska do Európskej únie počet narodení, sobášov a úmrtí Trnavčanov žijúcich v zahraničí. Osobitná matrika Ministerstva vnútra SR, ktorá vydáva pre Slovákov v zahraničí matričné doklady pre použitie na Slovensku, registrovala v roku 1996 iba 4 žiadosti z trnavského matričného obvodu, minulý rok to bolo už vyše 100. Najväčší počet žiadateľov o zápis do matriky je z Talianska, Veľkej Británie a Nemecka.
Stále vzrastajúci počet žiadostí o vykonanie zápisov v osobitnej matrike zvyšuje aj množstvo agendy, ktorú môže žiadateľ predložiť na zastupiteľský úrad SR v príslušnej krajine, alebo na matričný úrad v mieste svojho posledného trvalého pobytu na území Slovenska.
Na vykonanie zápisov v osobitnej matrike sa predkladajú originály cudzozemských matričných dokladov, alebo overené fotokópie. Cudzojazyčné doklady musia byť preložené úradným prekladateľom na Slovensku, prípadne na zastupiteľskom úrade SR v príslušnej krajine. Osobitná matrika, ako to vyžaduje aj medzinárodný dohovor, požaduje aj vyššie overenie platnosti pečiatky a podpisu na matričnom doklade. Po preskúmaní predložených dokladov je vydaný matričný doklad pre použitie na území Slovenska.
jp;nr;mt