Bratislava 5. marca (TASR)
Mýtna polícia sa zriadi v rámci Železničnej polície a svoju pôsobnosť bude vykonávať na vymedzených úsekoch diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest 1. triedy.
"Navrhované oprávnenia a povinnosti policajta mýtnej polície budú predovšetkým smerovať k zabezpečeniu efektívnej a účelnej kontroly dodržiavania povinností vyplývajúcich z novozavedeného elektronického výberu mýta za užívanie vymedzených úsekov ciest," uvádza autor novely Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR.
Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) zároveň pribudne povinnosť zabezpečovať údržbu diaľnic. Doteraz NDS zákon ukladal realizovať prípravu na výstavbu, výstavbu a opravy diaľnic.
Zriadenie služby mýtnej polície predpokladá počiatočné zriaďovacie náklady v rokoch 2008 a 2009 s tým, že sa uvažuje o prijatí 140 policajtov od 1. júla 2008, aby s účinnosťou od 1. januára 2009 mohli plniť úlohy služby mýtnej polície už s preškolenými policajtmi. Výdavky na zriadenie služby mýtnej polície v rozpočtovom roku 2008 majú podľa MDPT dosiahnuť 51,5 milióna Sk a v roku 2009 už 123,8 milióna Sk.
Novela nadobudne účinnosť 1. apríla 2008.
Podpísal aj novelu antidiskriminačného zákona
Od apríla bude povolená tzv. pozitívna diskriminácia. Predpokladajú to dočasné vyrovnávacie opatrenia v novele antidiskriminačného zákona, ktorú dnes podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.
Pod dočasnými vyrovnávacími opatreniami sa myslí napríklad zabezpečenie zdrojov pitnej vody, program mobilných zdravotných jednotiek, zavádzanie rómskych asistentov pre učiteľa či opatrenia, ktoré zohľadňujú sociálne a ekonomické znevýhodnenie pri prijímaní do zamestnania alebo škôl.
Predkladateľ návrhu, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič doplnil do právnej normy aj dôvody zákazu diskriminácie. Predtým bol zákaz diskriminácie z akéhokoľvek dôvodu, čo malo viesť k nejasnostiam v rozhodovacej praxi súdov.
Z dôvodu zosúladenia antidiskriminačného zákona so smernicami Rady ES sa v novele mení definícia obťažovania a dopĺňa sa definícia sexuálneho obťažovania, ktorá v pôvodnom zákone chýbala.
Novela reaguje na hrozbu Komisie európskych spoločenstiev, ktorá pre nesprávne začlenenie smernice Európskej únie do slovenského práva zvažuje podanie žaloby proti Slovenskej republike na Súdny dvor Európskeho spoločenstva (ES). Predmetná smernica z roku 2002 sa týkala vykonávania zásady rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami, pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, odbornej príprave a postupu v zamestnaní a pracovných podmienkach. Novela túto smernicu doplnila do prílohy.
Pozmeňujúci návrh predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Mojmíra Mamojku (Smer-SD) zrušil zohľadňovanie etnického a rasového pôvodu a nahradil ho zohľadnením sociálneho a ekonomického znevýhodnenia. Reflektoval tým aj na výhrady poslanca KDH Daniela Lipšica, ktorý argumentoval, že zohľadňovanie etnicity je protiústavné.
Dôvodom pre novelizáciu je aj začlenenie smernice Rady ES o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania medzi mužmi a ženami v prístupe k tovaru a službám a k ich poskytovaniu do nášho právneho poriadku. V novele sa táto smernica pridala do prílohy.
Múzeá a galérie
Prezident podpísal aj novelu zákona o múzeách a galériách. Táto úprava má za úlohu posilniť postavenie ministerstva kultúry pri presadzovaní verejného záujmu v oblasti múzeí a galérií, upraviť podmienky vývozu a dovozu predmetov múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty a výkon štátneho odborného dohľadu.
Obe právne normy nadobudnú účinnosť 1. apríla 2008.
Gašparovič podpísal aj zákon o európskom zoskupení územnej spolupráce.